Wiesława Dymnego, poetę i prozaika, współtwórcę krakowskiej Piwnicy pod Baranami, upamiętnią mieszkańcy podbielskiego Jaworza, w którym artysta się wychowywał. Latem odsłonięta ma zostać specjalna kompozycja rzeźbiarska – podaje wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.
„Mamy różne pomysły. Kompozycja zostanie usytuowana najprawdopodobniej w Jaworzu Nałężu, gdzie mieszkał artysta. Może to będzie ławeczka z jego postacią lub stolik z dwoma krzesłami, z których jedno będzie on zajmował? Jeszcze nie wiemy. Powstały już 3-4 grafiki, ale decyzja nie zapadła. Chcielibyśmy, aby projekt zaaprobowała Anna Dymna, wdowa po Wiesławie Dymnym” – powiedział Ostałkiewicz.
Dodał, że jaworzanie poprzez umieszczenie w przestrzeni publicznej kompozycji rzeźbiarskiej chcieliby wyrazić dumę z faktu, że tak wybitna postać kultury wywodzi się z ich miejscowości. „Jego mama i ojczym byli nauczycielami i kierownikami dawnej szkoły podstawowej w Nałężu. Ojczym Wiktor Bojda założył też teatr amatorski. Na cmentarzu spoczywają bliscy Wiesława Dymnego” – zaznaczył wójt.
Kompozycja to wydatek ok. 100 tys. zł. Pomysłodawcy wystąpili już o wsparcie z funduszy UE. Gmina oraz stowarzyszenie Jaworze-Zdrój zabiegają, by dofinansowanie z tego źródła sięgnęło 90 proc. wydatków. Resztę pokryje stowarzyszenie, które mogłoby zaciągnąć pożyczkę. Budżet gminny nie będzie finansował zadania.
Radosław Ostałkiewicz liczy, że decyzja o ewentualnym dofinansowaniu wykonania kompozycji zapadnie jeszcze w styczniu, a ona sama zostanie odsłonięta latem. Jak podkreślił, Anna Dymna wyraziła już zgodę na jej powstanie.
Kompozycja poświęcona Wiesławowi Dymnemu będzie drugim tego typu upamiętnieniem w Jaworzu. W 2011 r. w centrum miejscowości odsłonięta została ławeczka z siedzącym na niej hr. Maurycym Saint Genois, właścicielem tutejszych dóbr, które zawdzięczają mu szczególny rozkwit. To dzięki niemu miejscowość w XIX w. była uzdrowiskiem.
Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka. W 1953 r. ukończył liceum w Bielsku-Białej i podjął studia malarskie w Krakowie. Nie ukończył ich. Zaczął natomiast pisać. Stworzył ok. 300 tekstów piosenek. W 1963 r. otrzymał Nagrodę im. Kościelskich za „Opowiadania zwykłe”. Był współtwórcą krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pisał teksty dla jej artystów. Tworzył m.in. też dla STS. W 1971 r. ożenił się z Anną Dymną. Zmarł 12 lutego 1978 r. na zawał serca. Został pochowany w Krakowie. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/