Rocznica wyzwolenia Auschwitz zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka; apelujemy o pojednanie i pokój – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz.
W tym roku 27. stycznia przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W informacji przekazanej w środę PAP przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że "niemieccy narodowi socjaliści zamordowali tam ponad milion Żydów, dziesiątki tysięcy Polaków (około 75 000) oraz Romów (21 000), Rosjan (15 000) i kilkanaście tysięcy więźniów innych narodowości".
Podkreślił, że w tym roku "głównym motywem obchodów rocznicy wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau jest męczeństwo ponad 200 tys. zamordowanych tam dzieci oraz los tych nielicznych, które przeżyły obóz".
"Tam, w owej zaplanowanej +fabryce śmierci+, Niemcy mordowali obywateli z niemal wszystkich krajów, okupowanych przez Trzecią Rzeszę oraz sprzymierzonych z nią krajów. W zdecydowanej większości ofiarami byli Żydzi" – napisał abp Gądecki.
Przewodniczący KEP wskazał również na słowa św. Jana Pawła II, który "wołał o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu".
Abp Gądecki nawiązał także do wypowiedzi papieża Benedykta XVI, który w 2006 roku powiedział w Auschwitz, że "wyniszczając Izrael, chcieli w rzeczywistości wyrwać korzenie wiary chrześcijańskiej i zastąpić ją przez siebie stworzoną wiarą w panowanie człowieka – człowieka mocnego".
Hierarcha podkreślił, że rocznica wyzwolenia obozu "zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później i stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Niemiecki obóz zagłady Auschwitz został wyzwolony 76 lat temu przez wojska radzieckie. W Auschwitz, Birkenau i Monowitz wyzwolenia doczekało łącznie ok. 7 tys. więźniów. Armia Czerwona wyzwoliła też pół tysiąca więźniów w podobozach w Starej Kuźni, Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie. Zdaniem historyków Muzeum Auschwitz, Armia Czerwona nie była w stanie wcześniej dotrzeć do Auschwitz, gdyż bliższe informacje o obozie otrzymała dopiero po zajęciu Krakowa, 18 stycznia.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony w 1996 r. przez ówczesnego prezydenta Niemiec Romana Herzoga upamiętnia wyzwolenie Auschwitz. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/