Gorzów Wlkp. w sobotę po raz 26. obchodzi Dzień Pamięci i Pojednania. To inicjatywa władz miasta i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą (obecnie Gorzów). Ideą święta jest kultywowanie historii i przyjaznych stosunków między obecnymi i dawnymi mieszkańcami.
Jak poinformowała dyr. Wydziału Promocji i Informacji UM Gorzowa Marta Liberkowska, program tegorocznych obchodów został przygotowany przy uwzględnieniu obostrzeń związanych z pandemią. Nie dojdzie do polsko-niemieckiego spotkania, ale nie zabraknie stałych elementów święta. Większość wydarzeń zostanie zorganizowanych za pośrednictwem internetu.
„Złożymy wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym, a w południe, jak co roku, zabrzmi symbol naszej przyjaźni - Dzwon Pokoju” – powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.
Relację filmową z przebiegu uroczystości złożenia kwiatów i uderzenia w Dzwon Pokoju będzie można obejrzeć na profilu facebookowym i kanale YouTube miasta. Z kolei o godz. 18 na kanałach YouTube miasta i Filharmonii Gorzowskiej zostanie wyemitowany na żywo koncert pt. „Mendelssohn/Brahms – spadkobiercy klasycyzmu”.
Dodatkowo we współpracy z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta planowana jest realizacja lekcji muzealnej, poświęconej genezie Dnia Pamięci i Pojednania. Jej premiera zostanie zaprezentowana w sobotę na stronie internetowej, facebooku i kanale YouTube Muzeum.
Z kolei Miejskie Centrum Kultury przygotowało okazjonalny konkurs fotograficzny. Jego celem jest stworzenie „portretu” miasta i jego mieszkańców, uchwyconych w przestrzeni publicznej, w styczniu 2021 r.
Pierwsze obchody Dnia Pamięci i Pojednania odbyły się 30 stycznia 1995 r. Dwa lata wcześniej odsłonięto na terenie dawnego niemieckiego cmentarza ewangelickiego kamień pamiątkowy, upamiętniający przedwojennych mieszkańców.
Owocami współpracy władz Gorzowa z landsberczykami jest wiele innych przedsięwzięć. W 2006 r. dawni mieszkańcy ufundowali Dzwon Pokoju, a w 2007 r. powstało ossarium na cmentarzu komunalnym. Trzy lata później w parku Kopernika zostało otwarte lapidarium z płytami nagrobnymi dawnego landsberskiego cmentarza.
Wspólne przedsięwzięcia landsberczyków i miasta to m.in. rekonstrukcja stojącej na Starym Rynku Fontanny Pauckscha, czy ufundowanie popiersia Maxa Bahra, któremu Gorzów zawdzięcza Łaźnię Miejską.
Polska historia Landsbergu, nazwanego przez nowych mieszkańców Gorzowem Wielkopolskim, ma początek 30 stycznia 1945 r. Tego dnia miasto opuścili Niemcy, a wkroczyli do niego żołnierze Armii Czerwonej. Choć nie doszło do bitwy, miasto zostało częściowo zniszczone. Wycofujący się garnizon niemiecki wysadził oba mosty przez Wartę, a czerwonoarmiści spalili Stare Miasto. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ mmu/