Uroczystości pogrzebowe mjr. Leszka Mroczkowskiego, więźnia politycznego okresu stalinowskiego, działacza opozycji antykomunistycznej w PRL, członka NSZZ "Solidarność" odbędą się w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie - poinformował UdSKiOR, organizator uroczystości.
O godz. 11.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpocznie się Msza święta żałobna za duszę śp. mjr. Leszka Mroczkowskiego, którą poprzedzi ceremonia wręczenia aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy. Po zakończeniu liturgii będą miały miejsce wystąpienia okolicznościowe - głos zabierze m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Wejście do Katedry Polowej dla przedstawicieli mediów tylko za okazaniem legitymacji prasowej.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. O godz. 13 przy głównej bramie cmentarza (od ul. Powązkowskiej) rozpocznie się przemarsz konduktu żałobnego na miejsce pochówku. Po odprawieniu egzekwii pogrzebowych głos zabiorą przedstawiciele rodziny zmarłego i przyjaciele. Trumna z ciałem Mroczkowskiego zostanie złożona do grobu w obecności wojskowej asysty honorowej.
Zmarłemu w ostatniej drodze towarzyszyć będą przedstawiciele władz państwowych, żołnierze Wojska Polskiego, duchowni, a także rodzina i przyjaciele.
Organizatorem uroczystości pogrzebowych o charakterze państwowym jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
UdSKiOR prosi wszystkich biorących udział w uroczystościach o używanie maseczek ochronnych (nos i usta powinny pozostać zasłonięte przez cały czas trwania wydarzenia) oraz stosowanie się do zaleceń przeciwepidemicznych służb sanitarnych.
Szczegółowych informacji nt. obsługi medialnej wydarzenia udziela Julita Turos, rzecznik prasowy UdSKiOR, tel. 784 056 113.
Leszek Mroczkowski ps. "Andrzej" urodził się 8 października 1931 roku w Pustelniku k. Marek. W 1950 roku wstąpił w Gryfowie Śląskim do młodzieżowej organizacji niepodległościowej "Wolność i Walka – Równość i Niepodległość". W maju 1952 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, następnie skazany na 12 lat więzienia. Karę odbywał we Wronkach i w Sieradzu. Został zwolniony warunkowo w lipcu 1957 roku.
W sierpniu 1980 roku był współorganizatorem Komitetu Strajkowego, a od września 1980 roku członkiem Komitetu Zakładowego "Solidarności" w warszawskim Zakładzie Materiałów Elektrycznych. W latach 1982-1989 współorganizował kolportaż wydawnictw "Nowa" i "Krąg" oraz pism "Robotnik" i "Tygodnik Mazowsze". Był wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i rewidowany.
Za zasługi dla niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność na rzecz upamiętniania najnowszej historii Polski został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Zmarł 14 stycznia 2021 roku w wieku 89 lat. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/