Badacz dziejów Żydów w Polsce Jan Jagielski otrzymał pośmiertnie od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Został on przyznany za „wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci oraz dokumentowaniu historii Żydów w Polsce”.
O przyznaniu odznaczenia Jagielskiemu, który m.in. pielęgnował pamięć o powstaniu w getcie warszawskim z 1943 r., poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta. Podczas uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie order przekazał w imieniu prezydenta jego doradca Tadeusz Deszkiewicz.
O śmierci Jana Jagielskiego - działacza społecznego, inicjatora licznych akcji restaurowania cmentarzy na terenie całej Polski, upamiętniania lokalnych społeczności żydowskich, a także przewodnika warszawskiego - poinformował w środę Żydowski Instytut Historyczny, którego Jagielski był wieloletnim pracownikiem.
Odszedł nasz kolega, przyjaciel, Janek Jagielski, wieloletni pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego, człowiek legenda, który Instytut traktował jak swój drugi dom - przekazała PAP Małgorzata Sołtysik z ŻIH.
"Z ogromnym bólem zawiadamiamy o odejściu naszego kolegi, przyjaciela, Janka Jagielskiego, wieloletniego pracownika ŻIH, człowieka legendy, który Instytut traktował jak swój drugi dom" - przekazała PAP Małgorzata Sołtysik, która kieruje w ŻIH Działem Projektów Kulturalnych i Komunikacji.
"Jego wiedza i poczucie humoru towarzyszyły nam przez wiele lat. Wielu z nas będzie nam go bardzo brakowało. Niech dusza jego związana zostanie węzłem życia" - dodano w informacji ŻIH.
Jan Jagielski urodził się 13 października 1937 r. w Toruniu. Ukończył studia geochemiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 30 lat pracował naukowo w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie. Od 1991 r. pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego, przez wiele lat na stanowisku kierownika Działu Dokumentacji Dziedzictwa. Był działaczem społecznym, autorem publikacji na temat śladów historycznej obecności Żydów w Polsce.
"Naturalną rzeczą było to, że jeżdżąc po tych miejscowościach zaglądałem na cmentarze, oglądałem czy są zapuszczone czy nie. Ktoś mówił, że jest z tej miejscowości i co się tam działo. Zbierałem do głowy materiały żydowskie" – wspominał Jagielski w jednym z wywiadów.
Od 1981 r. aktywnie uczestniczył w opiece nad miejscami oraz zabytkami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich. Współtworzył Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, gdzie od 1994 r. pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu. Był inicjatorem akcji restaurowania cmentarzy żydowskich w małych miastach, przewodniczył Fundacji Wiecznej Pamięci powstałej w 1993 r. z inicjatywy rządu RP.
"Naturalną rzeczą było to, że jeżdżąc po tych miejscowościach zaglądałem na cmentarze, oglądałem czy są zapuszczone czy nie. Ktoś mówił, że jest z tej miejscowości i co się tam działo. Zbierałem do głowy materiały żydowskie" – wspominał Jagielski w jednym z wywiadów.
Był laureatem licznych nagród m.in. Nagrody Fundacji Taubego im. Ireny Sendler za wkład wniesiony w zachowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście. Jan Jagielski otrzymał również nagrodę Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za wybitne zasługi w dziedzinie działalności zmierzającej do ochrony materialnych śladów żydowskiej obecności historycznej w Polsce, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i nagrodę specjalną Muzeum Polin. (PAP)
nno/ akn/ mmu/