Od wtorku miłośnicy militariów będą mieli okazję zobaczenia wystawy artysty grafika Marcina Góreckiego „Poznań 1945. Broń Pancerna”. Ekspozycja w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli będzie elementem obchodów 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań.
Jak tłumaczyła w poniedziałek Joanna Wójcik z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, tegoroczne obchody 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań związku z pandemią i towarzyszącymi jej obostrzeniami nie odbędą się w tradycyjnej formie. Mimo to Muzeum Uzbrojenia – oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przygotowało jako element obchodów rocznicy okolicznościową wystawę poświęconą bitwie o Poznań. Ekspozycję artysty grafika Marcina Góreckiego „Poznań 1945. Broń Pancerna” można będzie oglądać od wtorku.
„Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości – motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki – artysta grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej” – zaznaczyła Wójcik.
Dodała, że Górecki specjalizuje się w tzw. grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek – m.in. dla serii wydawniczej Polskie Skrzydła.
„Inspiracje lotnicze to niejedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Na przestrzeni ostatnich lat stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego ekscytującym motywem przewodnim. Inspiracją okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 76 lat” – wskazała Wójcik.
Wystawę Marcina Góreckiego „Poznań 1945. Broń Pancerna” można będzie oglądać do końca marca.
Cytadela, ostatni punkt niemieckiego oporu, poddała się rankiem 23 lutego 1945 r. Walka o miasto trwała od końca stycznia. W zdobywaniu głównego punktu oporu Niemców wzięła udział także cywilna ludność polska.
Według obliczeń historyków, w bitwie o Poznań poległo ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, prawie 6 tysięcy w szturmie na Cytadelę. Zginęło też ok. 700 Polaków, w tym ok. 100 w trakcie zdobywania Cytadeli. Niemcy stracili w trakcie walk ok. 6 tys. żołnierzy.
Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ dki/