Konkurs dla uczniów, koncert pieśni patriotycznych, wykład na temat podziemia antykomunistycznego, wystawa, uroczystości pod pomnikiem ofiar komunizmu – to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w Łodzi w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonym 1 marca.
Jak informują służby prasowe urzędu marszałkowskiego województwa łódzkiego już w niedzielę 28 lutego o godz. 19 łódzki ośrodek TVP pokaże koncert "Chłopcy z tamtych lat. Cześć ich pamięci" przygotowany przez Teatr Wielki w Łodzi.
Artyści łódzkiej sceny wykonają pieśni patriotyczne w hołdzie żołnierzom wyklętym opracowane na zespół wokalny oraz solistów. Zaśpiewają: Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich w składzie: Aleksandra Borkiewicz, Magdalena Cierzniewska, Ewelina Dachowska, Przemysław Cierzniewski, Dawid Kwieciński, Grzegorz Kujawiak, Michał Jan Barański. Na fortepianie zagra Marcin Werner. Utwory opracował na chór i przygotował Michał Jan Barański.
W poniedziałek 1 marca koncert będzie można oglądać na stronie www.operalodz.pl w zakładce VOD.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych departament kultury i edukacji urzędu marszałkowskiego organizuje dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu konkurs "Żołnierze Wyklęci na terenie województwa łódzkiego". W ramach konkursu uczniowie podstawówek mają wykonać komiks, a uczniowie szkół ponadpodstawowych prezentację multimedialną lub film. Prace należy przesłać albo dostarczyć do 10 maja do jednego z Wojewódzkich Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli.
Pomnik Ofiar Komunizmu to pierwszy tego rodzaju monument w Polsce. Odsłonięty został pod koniec 2009 r. Stanął w al. Karola Anstadta na wprost budynku, w którym podczas II wojny światowej miało siedzibę gestapo, a w latach 1945-56 - Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Dwa wydarzenia organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna (WBP) im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Pierwsze, to spotkanie online z dr Tomaszem Toborkiem na temat podziemia antykomunistycznego w Łódzkiem w latach 1945-1954. Wykład odbędzie się na platformie Click Meeting (wejście też przez stronę internetową biblioteki) w poniedziałek 1 marca o godz. 13.
Druga propozycja to wystawa online "Najwierniejsi Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego w zbiorach WBP". Zestaw wybranych ze zbiorów biblioteki pozycji na ten temat będzie można zobaczyć również 1 marca na stronie internetowej WBP.
Tradycyjnie 1 marca odbędą się też uroczystości przed pomnikiem ofiar komunizmu, który znajduje się na al. Karola Anstadta w Łodzi. Wezmą w nich udział m.in. politycy, samorządowcy, związkowcy z łódzkiej Solidarności.
Pomnik Ofiar Komunizmu to pierwszy tego rodzaju monument w Polsce. Odsłonięty został pod koniec 2009 r. Stanął w al. Karola Anstadta na wprost budynku, w którym podczas II wojny światowej miało siedzibę gestapo, a w latach 1945-56 - Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie mieści się tam liceum ogólnokształcące.
Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Sejm uchwalił w lutym 2011 r. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ krap/