Spektakl „Granica” poruszający kwestie różnie rozumianych granic to pierwsza prapremiera na którą, po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, zaprasza widzów Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przedstawienie po raz pierwszy zostanie pokazane w sobotni wieczór.
Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera znana rzeszowskiej publiczności z realizacji kilkakrotnie nagradzanego spektaklu „Lwów nie oddamy”. Otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego spektaklu 05. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz Nagrodę Specjalną Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w Gdyni. Ponadto Szyngiera za spektakl „Lwów nie oddamy” otrzymała Laur Konrada XX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.
Jak poinformowała sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura spektakl „Granica” o różnie rozumianych granicach, „w tym tej bardzo realnej, istniejącej pomiędzy Polską a sąsiednimi państwami, napisało życie”.
„Spektakl powstał bowiem na kanwie pracy reporterskiej reżyserki i reportera Bartosza Józefiaka, którzy przemierzając polskie pogranicza, rozmawiając z urzędnikami, politykami, służbami granicznymi, przemytnikami, handlarzami i zwykłymi ludźmi, szukali odpowiedzi na pytania: po co istnieją granice? Jakie niosą korzyści, a jakie zagrożenia?” – wyjawiła Midura.
Dodała, że prace nad spektaklem rozpoczęły się jeszcze przed pandemią, „która okazała się mieć ogromny wpływ na postrzeganie granic i scenariusz spektaklu”. Przypomniała, że z powodu czasowego zawieszenia działalności artystycznej teatru spowodowanego pandemią COVID-19 datę premiery zmieniano kilka razy.
„Na prapremierę +Granicy+ w reżyserii Katarzyny Szyngiery długo czekali widzowie i twórcy” – zauważyła Midura.
Autorkami sztuki są: Katarzyna Szyngiera oraz znana pisarka, autorka opowiadań i sztuk teatralnych Weronika Murek.
Przedstawienie łączy akcję sceniczną z filmem w reżyserii Szyngiery, nagranym na terenach pogranicza.
Midura przypomniała, że premiera przedstawienia, podobnie jak wszystkie wydarzenia artystyczne w teatrze, odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ itm/