Zabytkowy kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki to znaleziska, które odkryto podczas rewitalizacji parku im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi. Odkryte artefakty trafiły do łódzkiego Muzeum Farmacji.
Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik zwróciła uwagę, że często inwestycje dotyczące rewitalizacji przynoszą niespodzianki. "Na takie właśnie trafiliśmy w parku im. Sienkiewicza. Podczas prac ziemnych odkryliśmy zakopane w niej zabytkowe przedmioty apteczne. Wśród nich był kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki" - powiedziała.
Architekt Zbigniew Rybacki dodał, że natrafiono również m.in. na butelki apteczne, naczynia apteczne, ceramikę, którą udało się wykleić. Archeolog Anna Nierychlewska podkreśliła, że znaleziska są "naprawdę interesujące".
"Mamy wśród nich: butelkę sygnowaną pochodzącą z apteki Królikiewicza i Bartoszewskiego, która funkcjonowała przy ul. Piotrkowskiej od drugiej połowy XIX wieku. Mamy tu też zestaw naczyń do rozdrabniania leków, do ich rozcierania - przedmioty oznakowane sygnaturami rosyjskimi, czyli są z czasów zaboru. Mamy tu też szkło użytkowe, butelki na wodę i inne specyfiki" - poinformowała.
Zdaniem Kowalewskiej-Wójcik przedmioty te pochodzić też mogą z apteki, znajdującej się przy ówczesnej ul. Widzewskiej, czyli dzisiaj ul. Jana Kilińskiego. (Jedno z wejść do parku znajduje się przy tej ulicy - PAP). Dodała, iż obecnie prowadzona jest procedura przekazania artefaktów do Muzeum Farmacji w Łodzi.
Dyrektor Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego Jakub Kossowski nie ukrywał zadowolenia odkrytych przedmiotów. Według niego dokumentują historię łódzkiego zawodu farmaceutycznego.
"W planach mamy wystawę prezentującą wszystkie artefakty z łódzkich badań archeologicznych. Wśród odkryć w parku im. H. Sienkiewicza znalazły się butelki apteczne, które z pewnością były wykorzystywane na wody mineralne lub innego rodzaju medykamenty. Łódzkie apteki słynęły z wytwórczości sztucznych wód mineralnych" - powiedział.
Park im. Henryka Sienkiewicza powstał w 1894 roku w wyniku decyzji podjętej przez ówczesne władze Łodzi. Uzasadniono ją wzrastającym zanieczyszczeniem powietrza oraz zapyleniem ulic z powodu ruchu kołowego. W 1899 roku został oddany do użytku publicznego. Imię Sienkiewicza nadano parkowi w 1916 roku. Obecnie końca dobiega jego rewitalizacja.
Muzeum Farmacji mieści się w najstarszej łódzkiej aptece przy placu Wolności 2, istniejącej od 1830 roku. Placówka powstała w 2008 roku. Jej zbiory liczą ponad tysiąc eksponatów. Patronem muzeum jest prof. Muszyński, jeden z najwybitniejszych polskich botaników i farmaceutów pierwszej połowy XX wieku, założyciel wydziału farmaceutycznego na Uniwersytecie Łódzkim, a także współtwórca Łódzkiego Ogrodu Botanicznego. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ dki/