Pierwsze trzy węgierskojęzyczne publikacje elektroniczne, związane z inicjatywą uczczenia 2021 roku jako Roku Batorego, zostały udostępnione na stronie internetowej Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Z inicjatywą uczczenia Roku Batorego wystąpiły dwie organizacje, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Batorego-Bema z Budapesztu oraz Fundacja Stefana Batorego z jego miasta rodzinnego Szilagysomlyo (obecnie Simleu Silvanieni w Rumunii). W 2021 roku przypadają dwie rocznice: 450. wybrania Batorego na księcia Siedmiogrodu i 445. objęcia przez niego polskiego tronu.
Inicjatywa została doceniona przez Instytut Polski w Budapeszcie, który na swojej stronie internetowej utworzył specjalną zakładkę poświęconą rocznicy.
Jako pierwsze przedstawione zostały na niej trzy książki wydane przez Stowarzyszenie Węgierskie Pamiątki na Świecie: „Księga pamiątkowa Batorego”, „Pamiątki Stefana Batorego w Polsce” oraz „Historie ze statku +Batory+. Wielki król wyrusza w morze”. Redaktorem wszystkich jest Janos Dinyesi.
Z inicjatywą uczczenia Roku Batorego wystąpiły dwie organizacje, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Batorego-Bema z Budapesztu oraz Fundacja Stefana Batorego z jego miasta rodzinnego Szilagysomlyo (obecnie Simleu Silvanieni w Rumunii). W 2021 roku przypadają dwie rocznice: 450. wybrania Batorego na księcia Siedmiogrodu i 445. objęcia przez niego polskiego tronu.
Pierwsza publikacja przedstawia najważniejsze dzieła sztuki i przedmioty historyczne związane z postacią Batorego. Można w niej obejrzeć np. obrazy przedstawiające Batorego, bite przez niego monety, należące do niego przedmioty, takie jak miecz, szabla, siodło czy uprząż, czy ilustracje z księgi pamiątkowej wydanej z okazji 350-lecia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.
W drugiej publikacji zamieszczono wybór tekstów prasowych, ukazujących się na Węgrzech w latach 30. XX wieku w związku z obchodami 400. rocznicy urodzin Batorego, która przypadała w 1933 roku. Można w niej przeczytać m.in. o wizycie profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego na Węgrzech w maju 1930 roku.
Ostatnia pozycja zawiera najważniejsze informacje o statku „Batory”, w tym dane techniczne, oraz węgierskojęzyczne artykuły prasowe przedstawiające jego historię, w tym publikowane przez węgierskie pisma emigracyjne. Dowiadujemy się z niej m.in., że gdy statek popłynął w 1936 roku do Nowego Jorku, na jego pokładzie znajdowali się ówczesny ambasador Węgier w Polsce Andras Hory i pisarz Zsolt Harsanyi, a w swój ostatni rejs statek popłynął z Gdyni do Hongkongu w 1971 roku.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska powiedziała PAP, że inicjatywa zorganizowania Roku Batorego zyskała jak największą aprobatę Instytutu. „Każdy, kto interesuje się tym tematem, będzie mógł rozszerzać swoją wiedzę na temat Batorego. Poznać nie tylko Batorego jako postać historyczną, ale też najważniejsze kwestie, jakie się z nim łączą, np. statek +Batory+. Myślę, że to bardzo oryginalny pomysł i bardzo cenna inicjatywa”.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska powiedziała PAP, że inicjatywa zorganizowania Roku Batorego zyskała jak największą aprobatę Instytutu. „Każdy, kto interesuje się tym tematem, będzie mógł rozszerzać swoją wiedzę na temat Batorego. Poznać nie tylko Batorego jako postać historyczną, ale też najważniejsze kwestie, jakie się z nim łączą, np. statek +Batory+. Myślę, że to bardzo oryginalny pomysł i bardzo cenna inicjatywa” – powiedziała.
Urbańska podkreśliła, że w zakładce na stronie internetowej Instytutu można zgłaszać wszelkie pomysły dotyczące obchodów. ”Jeżeli chodzi o praktyczny wymiar, to są z reguły albo quizy, albo konkursy plastyczne czy historyczne.(…) Chcemy wspomagać te inicjatywy, koordynować i partycypować w ramach naszych możliwości w jak największym wymiarze” – dodała.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/