We Włoszech można po dziesięcioleciach znów oglądać mozaikę ze statku cesarza Kaliguli, nielegalnie wywiezioną do USA po wojnie. Została odzyskana dzięki karabinierom z komórki do spraw ochrony dziedzictwa kultury. Zabytek wystawiono w muzeum statków rzymskich.
Bezcenny kolorowy fragment mozaiki powrócił w czwartek do muzeum w miejscowości Nemi koło Wiecznego Miasta.
Był to element dekoracji posadzki na jednym z dwóch statków Kaliguli na początku naszej ery.
Eksponat został znaleziony podczas prac rozpoczętych pod koniec XIX stulecia, w trakcie których wydobyto następnie w latach 20. i 30. XX wieku dwa statki zatopione w jeziorze Nemi w miejscowości o tej samej nazwie. Ich znalezienie było jednym z najważniejszych osiągnięć dla wiedzy na temat techniki żeglugi w Cesarstwie Rzymskim. Obie jednostki przypisywane są cesarzowi Kaliguli. W 1936 roku w Nemi zostało otwarte muzeum dwóch odnalezionych jednostek.
W 1944 roku muzeum zostało podpalone przez Niemców. W pożarze statki uległy zniszczeniu. Ocalały jedynie wcześniej wywiezione stamtąd przedmioty. Mozaika po wojnie zniknęła. Statki zostały zaś zrekonstruowane.
W 2017 roku mozaikę znaleziono w prywatnej kolekcji Włoszki, mieszkającej na stałe w Nowym Jorku. Eksponat dzięki zabiegom karabinierów i Ministerstwa Kultury w Rzymie został skonfiskowany i wrócił do Włoch.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ kib/