Zapoznanie się z kulisami pracy archiwistów oraz festiwal historycznych gier planszowych proponuje IPN podczas Nocy Muzeów w Warszawie. To ostatnia okazja do zobaczenia archiwów IPN przy ulicy Towarowej 28, gdyż Instytut jesienią tego roku przenosi się do nowej siedziby.
„Pokażemy zwiedzającym +kuchnię pracy+ archiwistów IPN, a więc to, jakimi dokumentami się zajmują, w jaki sposób prowadzą kwerendy i opracowują informacje. Zaprezentujemy oryginalne dokumenty, które zwiedzający będą mogli wziąć do ręki. Po raz pierwszy pokażemy unikatowe dokumenty z lat II wojny. Archiwum IPN kojarzy się zwykle z dokumentami wytworzonymi przez komunistyczne służby specjalne, jednak IPN ma największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących represji z czasów II wojny światowej. Pokażemy też unikatową bazę danych Międzynarodowej Służb Poszukiwawczej, zawierającą informacje i dokumenty dotyczące osób represjonowanych podczas II wojny światowej. Nasze archiwum jest jedynym w Polsce, jednym z trzech w Europie i jednym z pięciu na świecie, dysponującym taką bazą. IPN był trzecią instytucją po Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i Instytucie Yad Vashem, które otrzymały tę bazę.” – powiedział PAP dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.
„Po raz pierwszy pokażemy unikatowe dokumenty z lat II wojny. Archiwum IPN kojarzy się zwykle z dokumentami wytworzonymi przez komunistyczne służby specjalne, jednak IPN ma największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących represji z czasów II wojny światowej” – powiedział PAP dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.
Zwiedzający będą mogli zapoznać się również z technikami skanowania i digitalizacji, zobaczą w działaniu najnowocześniejsze w Polsce skanery służące archiwistom. Dla dzieci, przygotowano gry z czasów PRL m.in. kapsle i „zośkę”. Noc Muzeów w siedzibie IPN rozpocznie się w sobotę 18 maja o godzinie 17.00 i potrwa do północy.
W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki przy Marsza łkowskej 21/25 odbędzie się III Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych.
Instytut Pamięci Narodowej mocno zaistniał na rynku planszówek, głównie dzięki Karolowi Madajowi, twórcy m.in. „Kolejki”. Podczas festiwalu gier będzie można zapoznać się i zagrać też m.in. w gry „Awans – zostań marszałkiem Polski”, „303”, „Pamięć ‘39” oraz w „Znaj Znak”, a także w historyczne gry planszowe innych producentów. Początek festiwalu o godz. 19.00, zakończenie o godz. 1.00.
Jak powiedział PAP Michał Kurkiewicz, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej,
IPN opuści swą dotychczasową siedzibę przy Towarowej najprawdopodobniej na przełomie września i października 2013 roku, przenosząc się na Wołoską 7. Czytelnia akt jawnych zostanie tymczasowo umieszczona w Centrum Edukacyjnym IPN. Przerwa w udostępnianiu zbiorów potrwa najpewniej kilka tygodni. (PAP)
tst