Serię ośmiu książek, które w przystępny sposób przybliżają tematykę związaną z Sybirem, wydało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Wśród poruszanych w nich zagadnień są nie tylko tematy związane z wywózkami na Wschód, lecz także np. dotyczące polskich badaczy na Syberii.
"W skład serii +Małe historie Sybiru+ wchodzi osiem publikacji, które są odpowiedzią na pytania: w jaki sposób zainteresować ludzi tematyką historyczną, co zrobić, aby historia nie kojarzyła się z tylko i wyłącznie z 45–minutowymi lekcjami w szkole, a stała się dziedziną inspirującą" – powiedział cytowany w przesłanym we wtorek mediom komunikacie kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru, Marcin Zwolski.
Jan Roguz z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku poinformował, że we wtorek zaprezentowano cztery ostatnio wydane książki z serii i jest już ona kompletna.
Jak dodał, w publikacjach można znaleźć informacje dotyczące m.in. polskich badaczy Syberii, tzw. bieżeństwa, łagrów sołowieckich, czy polskich artystek i intelektualistek, które przeżyły zesłanie w głąb Związku Sowieckiego. Natomiast cztery najnowsze książki poruszają tematykę m.in. Polskiego Domu Dziecka w Bolszoj Jerbie, dobrowolnego osadnictwa na Syberii, powrotów z Sybiru oraz upowszechniania wiedzy o tragedii Sybiru na antenie Radia Wolna Europa.
"Publikacje napisane są lekkim językiem, który będzie odpowiedni zarówno do rozpoczęcia poszukiwania śladów Sybiru, jak i do pogłębienia posiadanej już wiedzy" - dodał Roguz.
Serii towarzyszą nagrania fragmentów książek, które są czytane m.in. przez białostockich aktorów. Nagrania są dostępne w mediach społecznościowych Muzeum Pamięci Sybiru.
Książki można nabyć w internetowym sklepie muzeum.
Książki wydało Muzeum Pamięci Sybiru, które jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedziba powstała pod koniec ubiegłego roku. Znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej; powstał też nowy budynek. W muzeum trwają przygotowywania do otwarcia, które zaplanowano na 17 września.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/