Sytuacja na Białorusi i możliwości współpracy Polski i Litwy na rzecz wsparcia społeczeństwa białoruskiego oraz pomocy Polakom mieszkającym w tym kraju, to jeden z tematów rozmów podczas polsko-litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego – podaje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS).
W piątek, w formie wideokonferencji odbyło się XXII Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP i Seimasu Republiki Litewskiej. Stronie polskiej przewodniczyła wicemarszałek Gosiewska, a delegacji litewskiej - wiceprzewodniczący Seimasu Paulius Saudargas.
Gosiewska po zakończeniu Zgromadzenia, podczas konferencji prasowej w Sejmie, powiedziała, że najgorętszą sprawą dyskutowaną podczas Zgromadzenia była sytuacja na Białorusi.
Ambasador Litwy w Polsce podkreślił wspólne zdanie Polski i Litwy na temat sytuacji międzynarodowej, w tym sytuacji na Białorusi. Zwracał też uwagę na wspólne poparcie dla mniejszości polskiej na Białorusi i dla liderów polskiej mniejszości.
"Rozmawialiśmy na temat możliwości współpracy parlamentarnej w kontekście sytuacji na Białorusi, tego, co możemy zrobić, by wesprzeć naród białoruski, a tym samym również naszych rodaków Polaków żyjących na Białorusi, w szczególności Andżelikę Borys oraz innych przywódców Związku Polaków (na Białorusi), którzy są w tej chwili bezprawnie uwięzieni" - powiedziała Gosiewska.
Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas podkreślił wspólne zdanie Polski i Litwy na temat sytuacji międzynarodowej, w tym sytuacji na Białorusi. Zwracał też uwagę na wspólne poparcie dla mniejszości polskiej na Białorusi i dla liderów polskiej mniejszości. Dodał, że w tej sprawie Polska i Litwa mają bardzo podobne zdanie.
Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za "organizację nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. W czwartek zostali zatrzymani członkowie Zarządu Głównego ZPB – Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku. Tam również w czwartek od rana odbywały się rewizje – w pomieszczeniach ZPB, szkołach polskich i mieszkaniach działaczek. Od kilku tygodni w areszcie przebywa Anna Paniszewa, dyrektorka Polskiej Szkoły w Brześciu.
Premier Mateusz Morawiecki podniósł kwestię represji wobec Polaków mieszkających na Białorusi na czwartkowym posiedzeniu Rady Europejskiej. Również w czwartek szef polskiego rządu zapowiedział, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia dotyczące przepływu towarów z Białorusi, by władze białoruskie odczuły też gospodarcze skutki swych działań.
Parlamentarzyści z Polski i Litwy rozmawiali w piątek ponadto m.in. o przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wspólnych polsko-litewskich projektach energetycznych i infrastrukturalnych, a także o mniejszości polskiej na Litwie.
Z kolei prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Jak podała jego kancelaria, prezydent zaapelował o "podniesienie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ kwestii represji wymierzonych w polską mniejszość na Białorusi, co stanowi ewidentny przejaw łamania praw człowieka oraz podstawowych zasad prawa międzynarodowego". Ponadto prezydent się z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim oraz z szefami służb specjalnych.
Parlamentarzyści z Polski i Litwy rozmawiali w piątek ponadto m.in. o przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wspólnych polsko-litewskich projektach energetycznych i infrastrukturalnych, a także o mniejszości polskiej na Litwie.
"Wyraziliśmy nadzieję, że prace nad ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych, które trwają po stronie litewskiej szereg tych problemów wreszcie w relacjach pomiędzy nami rozwiążą" - powiedziała Gosiewska.
Przekazała też, że uczestnicy piątkowych rozmów zobowiązali się do tego, by dążyć, aby podczas polskiej i litewskiej prezydencji w Radzie UE, Mołdawia, Gruzja i Ukraina otrzymały status kandydatów na członków Unii Europejskiej i rozpoczęły rozmowy akcesyjne. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa
kos/ mok/