Uroczyste podniesienie flagi, spotkanie prezydenta z Polonią i marsz "Orzeł może" - zachęcający Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych - a także koncerty i wystawy zaplanowano na obchodzone 2 maja Święto Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. W czwartek o godz. 10.30 prezydent Bronisław Komorowski otworzy wystawę w Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim, ukazującą historyczne chorągwie polskie od Grunwaldu do Solidarności.
Także przed południem na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej RP; potem rozpocznie się przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Placu Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego.
Następnie zaplanowane jest uroczyste podniesienie flagi na Placu Zamkowym, a w południe – podniesienie flagi przed Pałacem Prezydenckim.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
O godz. 12.40 prezydent zwiedzi wystawę „Biało-czerwona na morzach i oceanach”. Jest ona poświęcona dokonaniom polskich żeglarzy, kapitanów, jachtów i żaglowców pływających pod biało-czerwoną banderą. Zostaną zaprezentowane fotografie z prywatnych archiwów m.in. Jacka Pałkiewicza, Henryka Jaskuły, Krzysztofa Baranowskiego i Zbigniewa Gutkowskiego. Zwiedzanie będzie bezpłatne i możliwe do 16 czerwca. Po tym czasie wystawa odwiedzi inne miasta Polski.
Warszawiacy będą mogli też uczestniczyć w festynie pod hasłem "Bezpieczna jazda z biało-czerwoną", który rozpocznie się o godz. 13 na pl. Piłsudskiego. Mieszkańcy stołecznego Żoliborza będą też mogli wziąć udział w "Majówce pod flagą biało- czerwoną", nad którą honorowy patronat objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Po południu - o godz. 16 - zaplanowano z kolei spotkanie prezydenta Komorowskiego z Polonią Świata.
Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się uroczysta msza św. za Ojczyznę, celebrowana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka.
Nie zabraknie też atrakcji muzycznych - ok. godz. 19.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się Koncert orkiestr wojskowych.
W czwartek ruszy także akcja "Orzeł może", której celem jest zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Zainauguruje ją pochód w centrum stolicy, który o godz. 11.45 ruszy z ronda de Gaulle’a, Nowym Światem na Krakowskie Przedmieście. Tam o godz. 13. przed Pałacem Prezydenckim z uczestnikami marszu spotka się Bronisław Komorowski, który objął inicjatywę honorowym patronatem.
Organizatorzy: radiowa "Trójka" i "Gazeta Wyborcza" zapowiadają, że pochodowi towarzyszyć będzie muzyka oraz wiele atrakcji i niespodzianek. Na czele pochodu ma pojechać zabytkowy autobus, a na jego pokładzie dziennikarze radiowej "Trójki" i zespół muzyczny. Kulminacyjnym punktem pochodu ma być odsłonięcie przed Pałacem Prezydenckim dwumetrowego orła z białej czekolady.
Kampania zakończy się 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. - toastem za wolność. Przez cały ten okres organizatorzy chcą rozprawiać się ze "stereotypem Polaka-ponuraka". Na potrzeby kampanii stworzono specjalne logo - na czerwonym tle biały orzeł, który jedno skrzydło składa w charakterystyczny znak OK oraz hasło - "Polaku nie bądź ponury. Rozwiń skrzydła! Dziób do góry!".
Akcję wspiera wielu artystów m.in.: Wojciech Pszoniak, Marek Kondrat, Zbigniew Zamachowski, Urszula Dudziak, Magda Umer, Maja Ostaszewska, Jan Englert.
Dzień Flagi RP uczci też Poczta Polska wydaniem 420 tysięcy okolicznościowych znaczków wartości 1,60 zł autorstwa artysty plastyka Jacka Konarzewskiego. Poczta przygotuje też specjalne kartki pocztowe dedykowane dzieciom, przedstawiające rodziny trzymające flagę.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą świętujemy po raz dwunasty; został ustanowiony w 2002 roku z inicjatywy Senatu.
Dzień Flagi RP, święto ustanowione nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzony między świętami: 1 maja - Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i na Ukrainie. (PAP)
wni/ agy/ eaw/ jra/