Cztery koncerty główne i wydarzenia towarzyszące znalazły się w programie 66. Krakowskich Zaduszek Jazzowych, które odbędą się od 27 do 30 października. Zamiarem organizatorów jest przywrócenie temu festiwalowi dawnej świetności i podniesienie rangi koncertów.
Miłośnicy jazzu będą mogli usłyszeć m.in. Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band, Old Metropolitan Band, zespół Laboratorium, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego i Capellę Cracoviensis, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Krzesimira Dębskiego, Henryka Miśkiewicza, Adama Czerwińskiego, Marka Napiórkowskiego, Agę Zaryan.
Festiwalowe koncerty będą się odbywać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, w Nowohuckim Centrum Kultury i w Teatrze im. J. Słowackiego, a po nich w krakowskich klubach zaplanowano jam sessions. W ostatnim dniu festiwalu - podczas gali muzyki jazzowej – wręczone zostaną Złote Gwiazdy Helikonu – wyróżnienia dla jazzmanów i osób działających na rzecz popularyzacji muzyki jazzowej.
Organizatorzy mają nadzieję, że koncerty odbędę się na żywo, z udziałem publiczności.
"W tym roku ze względu na okoliczności zapraszamy artystów polskich. W programie festiwalu mamy cztery duże koncerty, które sięgną do tradycji krakowskiego i polskiego jazzu, ale wystąpią też gwiazdy współczesne" – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Ireneusz Raś, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 66. Krakowskich Zaduszek Jazzowych. "To jest festiwal, który zawsze inspirował, chcemy do tego powrócić – być inspiracją dla artystów i organizatorów innych wydarzeń. Chcemy zrobić festiwal na najwyższym światowym poziomie i wrócić do najlepszych tradycji Krakowskich Zaduszek Jazzowych" – dodał.
Bilety na koncerty będą dostępne od 17 maja m.in. w punktach Info Kraków, kasach Teatru im. Słowackiego oraz online. Radna Małgorzata Jantos zwróciła uwagę, że niemal każdy jazzman w Polsce zaczynał swoją muzyczną karierę w Krakowie, gdzie w 1956 roku powstał klub Jazzowy Helikon. „Będziemy starali się przypomnieć poprzez zdjęcia te najstarsze koncerty, by pokazać jak długą historię mają Krakowskie Zaduszki Jazzowe" – zapowiedziała Jantos.
Jak podkreślił dyrektor artystyczny Krakowskich Zaduszek Jazzowych Marek Stryszowski przywołując słowa Niny Simone "jazz to nie tylko muzyka, ale sposób życia". "Hasło tegorocznej edycji Zaduszek to: +Jazz dla wszystkich+. Być może zostanie ono z nami na dłużej" – mówił.
"Istotą jazzu jest spotkanie. Jazz online brzmi tak jak coca-cola bez cukru. Tak samo istotą teatru jest spotkanie, jednorazowość, niepowtarzalność, styk tego, co duchowe i realne, dlatego oczywistym jest, że teatr bierze udział w Zaduszkach Jazzowych, z czego jesteśmy dumni" – powiedział dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Głuchowski.
Krakowskie Zaduszki Jazzowe są najstarszym festiwalem jazzowym w Europie i drugim na świecie po Newport Jazz Festiwal na Rhode Island w USA. Pierwsza ich edycja odbyła się w 1954 roku.
Organizatorami tegorocznych Krakowskich Zaduszek Jazzowych są: nowohucka fundacja Sztuka Przyszłości we współpracy ze Stowarzyszeniem Leśny Partyzant oraz Izbą Przemysłowo-Handlową i Teatrem im. Juliusza Słowackiego. W Komitecie Organizacyjnym znaleźli się: poseł Ireneusz Raś, Marek Stryszowski, prezes Fundacji Sztuka Przyszłości Aleksandra Marciniak, założyciel zespołu WU-HAE Marcin Bzyk Bąk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, radna Małgorzata Jantos, prezes Krakchemii Andrzej Zdebski, wiceprezydent IPH Marcin Mazgaj i Krzysztof Głuchowski.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ aszw/