Fiaskiem zakończyły się dwa konkursy, które miały wyłonić prowadzącego Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Nie było chętnych. Teraz miasto rozważa powierzenie zarządu placówki jednej z instytucji kultury – informuje magistrat.
Rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara poinformowała PAP, że trudno precyzyjnie określić datę otwarcia Muzeum. „Miasto Cieszyn chciałoby, aby w sezonie wakacyjnym placówka była już otwarta dla mieszkańców i turystów” – zaznaczyła.
Przeszkodą w otwarciu muzeum, które przeszło remont, jest brak operatora, który chciałby nią zarządzać. Dwa konkursy, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku i w marcu obecnego, nie przyniosły efektu. Nie wpłynęła żadna oferta. „Bezpośrednie zarządzanie obiektem pozostaje zatem w gestii gminy Cieszyn. Rozważamy powierzenie tego jednej z instytucji kultury” – powiedział Katarzyna Koczwara.
Miasto rozpoczęło już rozmowy z marszałkiem województwa śląskiego na temat przejęcia muzeum przez Zamek Cieszyn, czyli instytucję kultury współprowadzoną przez samorządy miasta i województwa.
Remont budynku muzeum, który stoi w ścisłym centrum Cieszyna, trwał od wiosny 2019 r. Był gruntowny. Objął pomieszczenia na parterze oraz prace związane z dostosowaniem do potrzeb placówki pierwszego piętra. Znajdowały się tam wcześniej trzy mieszkania. Będą one częścią muzeum. Zamontowano też windę oraz zagospodarowano teren wokół. Inwestycja kosztowała ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.
Na czas remontu część ekspozycji została przeniesiona do budynku centrum przesiadkowego w Cieszynie. Tam mogli ją oglądać zwiedzający. Obecnie maszyny wróciły już do siedziby muzeum.
Koczwara podała, że ekspozycja główna pozostanie na parterze. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna.
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzeń drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zapoznać się można też z przykładami innych technik drukarskich.
Muzeum Drukarstwa jest częścią położonego na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/