Od soboty do 14 maja potrwa 14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Do tegorocznej odsłony konkursu zgłoszono 88 skrzypiec stworzonych przez lutników z 14. krajów.
Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego jest organizowany w Poznaniu co pięć lat od 1957 r. Jak zapewniają jego organizatorzy jest on najstarszym i obecnie jednym z czterech największych tego typu konkursów na świecie.
Do rozpoczynającej się w sobotę 14. edycji konkursu zgłoszono w sumie 88 skrzypiec zbudowanych przez lutników z łącznie 14 krajów, w tym m.in. Włoch, Francji, Japonii czy Korei Południowej.
Wykonanie i brzmienie nadesłanych instrumentów oceni międzynarodowe jury złożone z pięciu lutników i dwóch skrzypków. Najlepsze skrzypce zostaną zakwalifikowane do etapu otwartych przesłuchań orkiestrowych w koncertowej Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. "Instrumenty są niewidoczne dla jury, widzów i słuchaczy, skrzypkowie grają za parawanem, a oceniany jest wyłącznie dźwięk biorących udział w konkursie skrzypiec" – opisali organizatorzy.
Jak zaznaczyli, konkurs jest anonimowy, a oceniający nie będą znali nazwisk lutników, którzy nadesłali instrumenty. Po ogłoszeniu wyników konkursu, 13 maja planowany jest koncert na zwycięskich, 10 najlepszych instrumentach.
"Nagrodzone pierwszą lokatą skrzypce, zasilą Narodową Kolekcję Instrumentów Lutniczych w zamian za nagrodę w wysokości 16 tys. euro, fundowaną przez Ministerstwo Kultury. Dzięki tej stworzonej po wojnie kolekcji, zarówno młodzi, jak i dojrzali, utalentowani polscy skrzypkowie mogą wykonywać muzykę na najwyższej klasy instrumentach. To unikalny w skali światowej zbiór, rozwijający potencjał kolejnych pokoleń polskich wiolinistów" – podkreślili organizatorzy.
Po zakończeniu konkursu nagrodzone instrumenty zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Przez ograniczenia epidemiczne w tegorocznej edycji konkursu publiczność nie będzie mogła wziąć udziału w przesłuchaniach orkiestrowych i koncertach, jednak będą one transmitowane w internecie. Informacje na temat konkursu i transmisji można znaleźć na stronie lutniczy.wieniawski.pl.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ dki/