Zakaz przywozu do Polski dóbr kultury wyprowadzonych z terytorium państwa spoza UE – w którym dobro kultury powstało lub zostało odkryte – z naruszeniem przepisów tego państwa – zakłada nowela ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o KAS, którą we wtorek poparła senacka komisja.
We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin przypomniała, że "handel zabytkami, dziełami sztuki jest trzecim źródłem finansowania grup terrorystycznych po handlu ludźmi i handlu ropą". "Chodzi tutaj o to, żeby uszczelnić granice Unii Europejskiej i wyposażyć państwa członkowskie Unii Europejskiej w narzędzia, które mogą ukrócić ten proceder" - wskazała.
Jak mówiła, "wszystkie dane policyjne wskazywały, że to niestety na terenie UE zdarzają się i to często, nabywcy tych dzieł sztuki, czy też zabytkowej archeologii i ten proceder na terenie Unii Europejskiej kwitł". "Oczywiście w Polsce ta sytuacja wygląda troszkę lepiej ze względu na to, że nie mamy znaczącej mniejszości islamskiej, że nie mamy takiego zagrożenia terrorystycznego, natomiast to nie chroni Polski przed tym, żeby była krajem tranzytowym. My chcemy zapobiec tej sytuacji i wydaje mi się, że sprawa jest bardzo jednoznaczna, dobra dla wszystkich państw członkowskich UE i dla Polski" - podkreśliła Gawin.
Zgodnie z nowelą zakazany będzie przywóz do Polski dóbr kultury, które zostały "wyprowadzone z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, w którym dobro kultury powstało lub zostało odkryte, z naruszeniem przepisów ustawowych lub wykonawczych tego państwa".
W przypadku złamania zakazu dotyczącego przywozu dóbr kultury, będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W nowelizacji napisano, że "w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie". Sąd może także "orzec przepadek dobra kultury, chociażby nie stanowiło ono własności sprawcy".
Ustawa przewiduje również zmianę ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej rozszerzając zawarte w tej ustawie kompetencje naczelników urzędów celno-skarbowych o rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstwa penalizowanego w projektowanej ustawie.
Zgodnie z nowelizacją ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/