Piotr Pielaszek zdobył dwie pierwsze nagrody 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W czwartek ogłoszono wyniku konkursu, zwycięskie instrumenty od piątku będzie można zobaczyć na wystawie.
"To dla mnie wielki dzień. Moja przygoda z konkursami rozpoczęła się w 2016 r., to właśnie 5 lat temu na ostatnim konkursie lutniczym w Poznaniu doceniono walory dźwiękowe moich skrzypiec i uwierzyłem, że mogę spróbować swoich sił dalej. Wtedy znalazłem się w finale, ale poza podium, choć nagroda za walory dźwiękowe, to najważniejsze dla mnie wyróżnienie – w lutnictwie tak naprawdę chodzi przecież o dźwięk" – podkreślił zawodowy lutnik, zwycięzca 14. MKL w Poznaniu Piotr Pielaszek.
"Wziąłem udział w kilku konkursach i zdobyłem przez ten czas kilka ważnych nagród, a teraz spadła na mnie wygrana i to podwójna. Oprócz tego znów wyróżniono mój instrument za wybitne walory dźwiękowe. To piękne ukoronowanie ostatnich lat mojej pracy" – dodał.
Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego jest organizowany w Poznaniu co pięć lat od 1957 roku. Jak zapewniają jego organizatorzy jest on najstarszym i obecnie jednym z czterech największych tego typu konkursów na świecie.
Do 14. konkursu zgłoszono w sumie 88 skrzypiec zbudowanych przez lutników z łącznie 14 krajów, w tym m.in. Włoch, Francji, Japonii i Korei Południowej. Konkurs rozpoczął się w minioną sobotę. Ostatecznie do Poznania dotarły i ocenie zostały poddane 72 instrumenty. W czwartek wieczorem miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród i koncert galowy na zwycięskich instrumentach.
Jury zdecydowało o przyznaniu pierwszej nagrody: 16 tys. euro i złotego medalu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Piotrowi Pielaszkowi za instrument "DALI". Za ten instrument przyznano mu ponadto nagrodę w wysokości 2 tys. euro i medal za najwyżej ocenione walory dźwiękowe instrumentu.
Konkurs jest anonimowy, oceniający nie znają nazwisk lutników zgłaszających instrumenty do MKL. Poznali je dopiero wczoraj po otwarciu kopert, kiedy to zliczana była punktacja przyznana poszczególnym instrumentom przez jurorów.
Przewodniczący jury Roberto Regazzi zaznaczył, że "wyniki zaskoczyły wszystkich". "Rzadko zdarza się tak jednoznaczny wynik, w tym roku nie było wątpliwości - dźwięk skrzypiec spod ręki polskiego lutnika oczarował jurorów: aż dwa zgłoszone przez niespełna 30-letniego Piotra Pielaszka instrumenty wygrały – złoty medal za skrzypce Dali i srebrny za instrument Selva. Trzecie miejsce należy również do Polaka, Jana Jakuba Lipińskiego za instrument Fons. Medal Towarzystwa im. H. Wieniawskiego, organizatora Konkursu, za najwyższe walory brzmieniowe również trafił do Piotra Pielaszka" – dodał.
Piotr Pielaszek został też laureatem drugiej nagrody: 5 tys. euro i srebrnego medalu za instrument "SELVA". Trzecią nagrodę, 3 tys. euro i brązowy medal Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu przyznano Janowi Jakubowi Lipińskiemu za instrument "FONS".
Nagrodę w wysokości 2 tys. euro i medal Związku Polskich Artystów Lutników za najwyżej ocenione walory lutnicze instrumentu otrzymał Gonzalo Bayolo z Hiszpanii za instrument "QUERCUS".
Wykonanie i brzmienie nadesłanych instrumentów oceniało międzynarodowe jury złożone z lutników i skrzypków, któremu przewodził włoski lutnik, członek licznych organizacji lutniczych, wykładowca i juror konkursów lutniczych Roberto Regazzi.
Nagrodzone pierwszą lokatą skrzypce, zasilą Kolekcję Instrumentów Lutniczych. Jak podkreślili organizatorzy konkursu, "dzięki tej stworzonej po wojnie kolekcji, zarówno młodzi, jak i dojrzali i utalentowani polscy skrzypkowie mogą wykonywać muzykę na najwyższej klasy instrumentach. To unikalny w skali światowej zbiór, rozwijający potencjał kolejnych pokoleń polskich wiolinistów, jak np. Wanda Wiłkomirska, Piotr Janowski czy Bartłomiej Nizioł".
"Pandemia przyniosła nam wszystkim spokój – również lutnikom. Ten czas wykorzystało z pewnością wielu innych lutników na świecie. Nawet jeśli nie wszystkie instrumenty udało się wysłać na nasz konkurs, to bilans będzie z pewnością pozytywny. Wielu polskich, szczególnie młodych skrzypków, gra na instrumentach współczesnych, a ta tendencja pozwala rozwijać się naszym artystom lutnikom. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy pozwala promować i zaznaczyć wysoką pozycję polskiego lutnictwa na świecie" – zaznaczyła Alina Kurczewska, prezes Towarzystwa im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, które jest organizatorem MKL.
W piątek nagrodzone instrumenty zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego jest współorganizowany z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które objęło wydarzenie swoim patronatem. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa
rpo/ pat/
ajw/ dki/