Osada neolityczna w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego będzie ponownie dostępna dla zwiedzających. Otwarciu będą towarzyszyć rekonstrukcje historyczne związane m.in. ze starożytnymi metodami wytopu żelaza.
W sobotę w ramach spotkania "Krzemień i Żelazo" będzie można zobaczyć osadę neolityczną, w rezerwacie Archeologiczno-Przyrodniczym Krzemionki wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach inauguracji sezonu zaplanowano pokazy życia codziennego ludzi od epoki kamienia po okres wpływów rzymskich.
Jak poinformował PAP Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim na godzinę 13 zaplanowano otwarcie zrekonstruowanej osady neolitycznej dla zwiedzających. Wioska składa się z rekonstrukcji domów mieszkalnych zbudowanych na podstawie dokumentacji z badań archeologicznych w Dobroniu, Sicinach i Brzeziu. Otoczone są one palisadą i rowem obronnym, podobnie jak niektóre znane osady neolityczne (np. Stryczowice, Bronocice, Złota).
Po zachodniej stronie zlokalizowana jest rekonstrukcja grobowca megalitycznego z Broniszowic w powiecie ostrowieckim. W czasie lockdownu został on odnowiony. Na nowo wykonano m.in. komorę ofiarniczą – znajdująca się na czole obiektu. Podczas rekonstrukcji opierano się na dokumentacji przygotowanej przez Jerzego Bąbla badacza i odkrywce megalitu.
Grobowiec ma około 20 metrów długości i sześciu szerokości. "To najbardziej okazały obiekt na odtworzonej osadzie neolitycznej. W związku z tym, że dotyczy świata pozagrobowego znajduje się poza obrębem osady" – zaznaczył dyrektor.
W pradziejowej wiosce odbędą się w sobotę pokazy życia codziennego ludzi od epoki kamienia po okres wpływów rzymskich. "Chcemy przybliżyć także okres dominacji celtyckiej, po której również zachowały się ślady bytności na tym obszarze. Nawiązaniem do dawnego hutnictwa będzie proces uzyskiwania żelaza w odtworzonym piecu typu kotlinkowego. Za rekonstrukcję będzie odpowiadać Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego" - dodał.
Pokazy będą prowadzone także przez przedstawicieli Grupy Rydno, Mr. Wilson bushcraft, Mumin – Łucznictwo historyczne, Manufaktura Zielonych, "Legio XIIII Gemina Martia Victrix", czyli "14. Legion Bliźniaczy Zwycięski".
Wstęp jest biletowany, konieczna wcześniejsza rezerwacja. "Można jej dokonać także jutro. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia liczba osób jednocześnie przebywających w osadzie będzie ograniczona" – zaznaczył.
Rejon dawnej wsi Krzemionki koło Ostrowca Św. jest jedynym w swoim rodzaju dziedzictwem przeszłości. Prehistoryczne pola górnicze w Krzemionkach, Borowni, Koryciźnie oraz relikty osady na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie zostały w roku 2019 wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Najstarsze świadectwa ludzkiej pracy i życia codziennego dawnych mieszkańców tego terenu sięgają ponad 5000 lat. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/