Uczniowie z kilku liceów w kraju pisali w czwartek maturę z języka ukraińskiego. Do wyboru mieli rozważania o przyrodzie w oparciu o powieść M. Kociubińskiego „Cienie zapomnianych przodków” oraz analizę i interpretację wiersza Łesi Ukrainki. Młodzież z liceum w Górowie Iławeckim uznała oba tematy za łatwe.
"Uczniowie wychodzili z sali egzaminacyjnej w dobrych humorach i zadowoleni" - powiedziała PAP dyrektor ukraińskiego liceum w Górowie Iławeckim Olga Sycz. Dodała, że większość uczniów wybrała temat dotyczący prozy.
Na maturze z języka ukraińskiego abiturienci mierzyli się z tematem opartym na powieści Mychaiła Kociubińskiego "Cienie zapomnianych przodków". Mieli za zadanie rozważenie, "czy przyroda to świat bajki, czy zagrożenie dla człowieka?"
"Ta kwestia jest głównym wątkiem powieści Kociubińskiego. Główna bohaterka utopiła się i to doprowadziło do destrukcji kochającego ją przyjaciela" - powiedziała PAP jedna z maturzystek Natalia. Jak dodała, powieść ta była omawiana na lekcjach języka ukraińskiego, jest też sfilmowana i abiturienci z Górowa Iławeckiego znali także jej filmową wersję.
Drugi temat na maturze dotyczył analizy i interpretacji wiersza "Contra spem spero" znanej ukraińskiej poetki piszącej pod pseudonimem Łesia Ukrainka.
"Oba tematy były do napisania, były bardzo przyjemne" - powiedział PAP Witalij, Ukrainiec, którego rodzice zdecydowali, że naukę w szkole średniej ich syn odbędzie w Polsce. Witalij przyznał PAP, że do takiej decyzji jego rodziców skłoniły szersze perspektywy jakie daje matura uzyskana w Polsce, a nie na Ukrainie. W związku z tym chłopak uczył się w średniej szkole rok dłużej, niż jego rówieśnicy z Ukrainy - według systemu nauki w rodzinnym kraju Witalij od roku byłby studentem.
"Teraz będę chciał podjąć studia na politechnice, w Polsce. Tęskniłem za domem w czasie nauki w liceum, ale Górowo Iławeckie stało się moim drugim domem, było mi tu dobrze" - powiedział PAP Witalij.
Maturę z języka ukraińskiego w Górowie Iławeckim pisało 30 maturzystów, cztery osoby zdecydowały się na rozszerzoną wersję tego przedmiotu.
Do matur z języka ukraińskiego na poziomie podstawowym przystąpiło również siedmioro abiturientów w Przemyślu (woj. podkarpackie), 12 - w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) i 13 - w Legnicy (woj. dolnośląskie). W Przemyślu nikt nie był chętny do pisania takiej matury na poziomie rozszerzonym, a w pozostałych dwóch miastach - przystępuje do niej po jednym uczniu. (PAP)
Autorzy: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Marcin Boguszewski
jwo/ mbo/ par/