Kamień węgielny pod fundamenty nowej siedziby szczecińskiego Teatru Polskiego wmurowano w piątek. Instytucja zostanie przebudowana i rozbudowana – w 2023 r. ma zacząć działać m.in. scena szekspirowska.
"Stolica nowoczesnego regionu to miejsce, w którym kultura rozwija się nie tylko dzięki talentom twórców, ale także dzięki zapewnieniu im godziwych warunków pracy i nowych możliwości wyrazu artystycznego. Jako mieszkańcy Pomorza Zachodniego mamy ambicje, by nasz region tętnił życiem w każdym aspekcie - także w sferze kultury, której chcemy doświadczać w nowoczesnych przestrzeniach" – powiedział w piątek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Jak wskazał, wierzy, "że ten niebanalny obiekt architektoniczny będzie dla przyszłych pokoleń świadectwem dynamicznego rozwoju Szczecina z początków XXI wieku".
"Budujemy teatr – tak, jak kiedyś, 2,5 tys. lat temu uczynili to pierwsi starożytni Grecy. Budujemy teatr – miejsce spotkań człowieka z drugim człowiekiem, człowieka z losem i niepowtarzalną magią życia. Miejsce, w którym każdy z nas może bardziej zrozumieć siebie, a także innych ludzi – tak przecież różnych od każdego z nas – rasą, religią czy wyznawanymi poglądami" – powiedział dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie Adam Opatowicz.
W przebudowanym obiekcie – jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego – znajdzie się scena główna na 569 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 549 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty i pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół teatru.
Wskazano, że przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-29 według projektu architekta Adolfa Thesmachera. W głównym trzonie budynku na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne z zapleczem i sala klubowa. Istniejąca główna sala teatralna zostanie w całości wyremontowana. Zmianie ulegnie obecny układ widowni, ale zachowane zostaną elementy historyczne sceny, m.in. sznurowania. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – kabaretu.
Powstanie też nowa część kompleksu teatralnego - konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane ma zostać szkło – przeszklone będą ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer ma być wykonany z w pełni przeszklonych modułów.
Jak poinformowano, obecnie w zabytkowym budynku teatru wykonywane są wzmocnienia, naprawy ubytków ścian, izolacja pozioma fundamentów, naprawa i wzmocnienia belek żelbetowych oraz stropów ceramicznych. Zakończono też m.in. zasypywanie odkrytych w budynku kanałów oraz części piwnic.
Rozbudowa teatru ma się zakończyć pod koniec 2022 r. Pierwsze spektakle w nowym obiekcie teatralnym planowane są na 2023 rok.
Koszt prac budowlanych to 196 mln zł. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych oraz z budżetu województwa.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/