Pandemia wyeksponowała wyzwania, jakie stoją przed instytucjami kultury – konieczność wdrażania narzędzi do krytycznego, samodzielnego rozumienia rozmaitych produktów/tworów kultury - podsumowuje raport MIK nt. mazowieckich instytucji kultury w okresie pandemii.
Mazowieckie Obserwatorium Kultury opublikowało kolejny raport badawczy Mazowieckiego Instytutu Kultury o sytuacji organizacyjnej, programowej i finansowej instytucji na terenie województwa mazowieckiego. Raport "Instytucje kultury w okresie pandemii" powstał na podstawie badań prowadzonych przez Mazowiecki Instytut Kultury w ramach projektu Mazowieckie Obserwatorium Kultury od marca do maja 2021 roku. Dotyczy sytuacji organizacyjnej, programowej i finansowej instytucji kultury z województwa mazowieckiego po 12 marca 2020 roku.
Na stronie MIK podano, że "głównym celem badania było opracowanie aktualnego opisu strategii funkcjonowania instytucji kultury z woj. mazowieckiego w okresie trwania pandemii SARS-CoV-2 i związanych z nią obostrzeń". Badania nad diagnozą sposobów działania instytucji kultury z woj. mazowieckiego w okresie pandemii stanowią kontynuacją badań realizowanych przez MIK w pierwszej fazie epidemii, których podsumowanie znajduje się w raporcie pt. "Re(animacja) kultury w okresie pandemii".
Autorzy raportu postawili kilka pytań badawczych m.in., „w jakim stopniu epidemia wpłynęła na funkcjonowanie instytucji kultury z woj. mazowieckiego?"; "jakie są bariery i utrudnienia w funkcjonowaniu instytucji kultury wobec pandemii?"; "jak kryzys pandemiczny wpłynął na zatrudnienie w instytucjach kultury?" oraz "jak instytucje kultury z woj. mazowieckiego nawiązują/podtrzymują relacje z odbiorcami po 12.03.2020 roku?".
W zakończeniu napisano, że "pandemia wyeksponowała wyzwania, jakie stoją przed instytucjami kultury – konieczność wdrażania narzędzi do krytycznego, samodzielnego rozumienia rozmaitych produktów/tworów kultury". "Odpowiedzialnością instytucji kultury, szczególnie na poziomie lokalnym, jest kształtowanie umiejętności odnajdowania się w złożonych relacjach społeczno-kulturowych. Instytucje kultury, niezależnie od wielkości, zasobów i lokalizacji, nie mogą być bierne, nie mogą proponować wtórnych recepcyjnych treści" - podkreślono.
Zdaniem autorów raportu pandemia wykazała, że "koniecznie trzeba wzmocnić rolę edukacji i animacji kulturowej, jako podstawowego zadania lokalnych podmiotów kultury". "Czas zagrożenia społecznego unaocznił, jak bardzo ważne jest wspieranie/rozwijanie i tworzenie w odniesieniu do współczesnych problemów społecznych, lokalnych i globalnych. To w rękach praktyków kultury leży odpowiadanie na zmiany wokół. Zadaniem instytucji powinno być kreowanie pola do zmiany postaw, światopoglądów, przekonań. Ich działania powinny przeciwdziałać podziałom społecznym, wykluczeniu, marginalizacji, nacjonalizmowi. Nie mogą traktować swojej działalności statutowej jako pola realizacji polityki historycznej, stronniczości światopoglądowej. Muszą szukać wartości uniwersalnych, które rezonują lokalnie i ponadlokalnie" - zaznaczono.
Cały raport "Instytucje kultury w okresie pandemii" jest dostępny bezpłatnie na stronach: http://biuro-prasowe.mik.waw.pl oraz
http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/badania/7406-instytutucje-kultury-z-woj-mazowieckiego-w-okresie-pandemii.html.
Mazowieckie Obserwatorium Kultury to regionalny program badawczy i animacyjny Mazowieckiego Instytutu Kultury. Obejmuje z jednej strony badania podmiotów działających w kulturze - kompetencji kadr kultury, współpracy i sieciowania w działalności kulturalnej, mechanizmów i praktyk zarządzania kulturą.
"Interesują nas społeczności lokalne Mazowsza - ich uczestnictwo i +nieuczestnictwo+ w kulturze, potrzeby mieszkańców dot. sposobów spędzania czasu wolnego, preferencje dotyczące tzw. +oferty kulturalnej+, kompetencje kulturalne niezbędne do aktywnego współuczestnictwa w poszczególnych aspektach życia społecznego i kulturalnego. Dlatego ważną częścią Obserwatorium Kultury są działania animacyjne - badania w działaniu, czy badania zaangażowane, które przeprowadzamy we współpracy z lokalnymi podmiotami kultury i społecznościami lokalnymi w poszczególnych regionach Mazowsza" - napisano na stronie MIK. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/