Spotkanie z gruzińską minister kultury sportu i młodzieży Teą Culukiani, wizyta w kościele powołania Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi oraz w Bibliotece Narodowej wypełniły drugi dzień pobytu wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego w Gruzji.
"Rozmowa z gruzińską minister kultury sportu i młodzieży Teą Culukiani na temat wsparcia przez Polskę reform gruzińskich instytucji kultury, wizyta w kościele powołania Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi – XIX-wiecznej świątyni zbudowanej ze składek polskich migrantów, a także wizyta w Bibliotece Narodowej wypełniły kalendarz drugiego dnia delegacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w Gruzji" - poinformowało MKDNiS w przesłanym PAP komunikacie.
Wicepremier Piotr Gliński rozpoczął drugi dzień pobytu w Gruzji od wizyty w kościele pw. śś. Piotra i Pawła - jest to tzw. polski kościół zbudowany ze składek migrantów z Polski. Na liście fundatorów świątyni znajdują się m.in. Zygmunt Krasicki, Zofia Potocka, Konstanty Przeździecki oraz wielu polskich lekarzy, oficerów i urzędników zamieszkałych w Gruzji.
Świątynia w stylu klasycyzującego neobaroku została zbudowana w 1877 roku, chociaż starania o jej powstanie rozpoczęto już 17 lat wcześniej. W czasie reżimu sowieckiego kościół Piotra i Pawła stanowił jedyną katolicką świątynię na Kaukazie. Budynek przetrwał tylko dzięki hojności wiernych oraz posłudze ks. Stepana Gewargisa – jedynego duchownego, który uniknął zesłania i kontynuował pełnienie obowiązków kapłańskich na parafii. "Największym wydarzeniem w historii kościoła była wizyta papieża Jana Pawła II, który w 1999 roku spotkał się tu z przedstawicielami parafii katolickich w Gruzji" - czytamy w komunikacie.
"Za dokumentację i konserwację budynku +Polskiego Kościoła+ odpowiedzialna jest Fundacja Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego +Terpa+. Projekt finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu" - przypomniano.
Najważniejszym punktem tego dnia były rozmowy wicepremiera Glińskiego z minister kultury, sportu i młodzieży Teą Culukiani. Spotkanie odbyło się w Galerii Narodowej, będącej częścią Gruzińskiego Muzeum Narodowego. Rozmawiano o współpracy Gruzji z Polską, a przede wszystkim udziale polskich ekspertów w procesie odnowy gruzińskich instytucji kultury, którzy podzielą się swoim doświadczeniem.
Od 2008 Polska wspiera finansowo prace konserwatorskie oraz inwentaryzacyjne obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego w Gruzji. Ścisłą współpracę z Gruzją prowadzi m.in. Narodowy Instytut Ochrony Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Ze środków MKDNiS instytucja wspiera prace konserwatorskie kościoła p.w. śś. Piotra i Pawła w Tbilisi, a także prace przy dwóch obiektów upamiętnieniach Polaków w Kutaisi. Pierwszą jest tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom AK z Wileńszczyzny, którzy zmarli w tamtejszym obozie NKWD. Drugą - popiersia Władysława Raczkiewicza, Prezydenta RP na Uchodźstwie, urodzonego w tym mieście.
Jak podano w komunikacie, "Muzeum Narodowe w Krakowie realizuje wieloletni projekt współpracy z Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gruzji, finansowany w ramach programu +Kultura inspirująca+". W planach jest również zorganizowanie tam wystawy sztuki gruzińskiej. Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowuje natomiast wystawę prac Henryka Hryniewskiego ze zbiorów Gruzińskiego Muzeum Narodowego.
Minister Gliński odwiedził również Bibliotekę Polską, mieszczącą się w budynku Narodowej Biblioteki Parlamentu Gruzji. Polska Biblioteka została otwarta w listopadzie 2018 roku, w 80.rocznicę śmierci rozstrzelanego przez sowietów w ramach "akcji polskie" Henryka Hryniewskiego. Umieszczono tam polonika oraz księgozbiór związany z Polską i sprawami polsko-gruzińaskimi.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński przebywał w Gruzji z dwudniową wizytą na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Wraz z polską delegacją pierwszego dnia uczestniczył w oficjalnych obchodach Dnia Niepodległości Gruzji, złożeniu wieńca pod pomnikiem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi oraz w uroczystym koncercie z okazji święta, a drugiego – w spotkaniu plenarnym delegacji polskiej i gruzińskiej pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydent Gruzji Salome Zourabichvili" - poinformowało MKDNiS.(PAP)
mwp/ pat/