Do przygotowania krótkich filmów, w których Europejczycy opowiedzieliby, jak inspiruje ich postać i dzieło karmelitanki Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), zaprasza Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu – informuje diecezja bielsko-żywiecka.
Projekt jest elementem obchodów 79. rocznicy śmierci karmelitanki żydowskiego pochodzenia w KL Auschwitz, która przypada 9 sierpnia.
Zdaniem cytowanego w diecezjalnym komunikacie ks. Manfreda Deselaersa, zajmującego się merytoryczną pracą działu edukacyjnego Centrum, „Kościoły i społeczeństwa przeżywają obecnie głęboki kryzys w wielu częściach Europy”. „Chcemy wykorzystać ten dzień pamięci do spotkania się i poszukiwania wspólnych dróg. Jestem przekonany, że Edyta jest gotowa nam w tym pomagać” – powiedział duchowny.
Organizatorzy zachęcając do uczestnictwa w projekcie przywołali słowa Edyty Stein: „Dziś znowu żyjemy w czasach, które pilnie potrzebują odnowy z ukrytych źródeł pobożnych dusz”.
Filmy mają mieć trzy minuty. Ich autorzy powinni odpowiedzieć w nich na pytania: „Czym Edyta Stein mnie inspiruje?”, „Gdzie dzisiaj widzę cierpienie i niebezpieczeństwo?”, „Co powinienem zrobić?” i „O co chcę prosić Boga?”.
Służby prasowe diecezji podały, że pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą zebrać i przekazać wypowiedzi z różnych krajów Europy, z różnych Kościołów, a nawet spoza nich. „Jeśli podzielimy się naszymi potrzebami, wezwaniami i nadzieją, może wyłoni się ścieżka, którą będziemy mogli kontynuować razem” – dodają, prosząc o opublikowanie wypowiedzi na stronach internetowych uczestników projektu i wysyłanie do oświęcimskiego Centrum odpowiednich linków.
„Na naszej stronie internetowej opublikujemy listę uczestników projektu wraz z odpowiednimi linkami. (…) Mamy nadzieję, że najpóźniej z okazji Dnia Pamięci, 9 sierpnia 2021 r., wszystkie posty będą online” – można przeczytać w komunikacie. Dołączono do niego adres emailowy do ks. Manfreda Deselaersa, na który można kierować pytania: manfred@cdim.pl.
Szczegóły projektu znajdują się na stronie Centrum www.cdim.pl, w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej 12 października 1891 r. Była doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.
2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę - wraz z blisko 1 tys. Żydów - do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, a także siostra Edyty - Róża. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 r. i dotarł do obozu w następnym dniu.
Po selekcji na rampie kolejowej, tzw. Judenrampe, znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałych, w tym Edytę i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau, tzw. czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.
Papież Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 r. 11 lat później została kanonizowana. Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana.
Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.
Centrum istnieje nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz. Jest instytucją katolicką, założoną w porozumieniu z przedstawicielami organizacji żydowskich. Jego ideą jest stworzenie miejsca spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/