Rodzinna gra miejska, spacery po wystawie stałej i gra online znalazły się w programie Dnia Dziecka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydarzenie w formie online i stacjonarnej odbędzie się 30 maja pod hasłem „Tyle opowieści w głowie się pomieści”.
Coroczne święto – Dzień Dziecka – jest szczególne i zawsze pełne zagadek, gier oraz zabaw. W tym roku odbędzie się zarówno w domach, jak i w przestrzeni miejskiej w okolicy Muzeum POLIN – poinformowała PAP Żaneta Czyżniewska z biura prasowego POLIN.
W niedzielę, 30 maja, w godzinach od 11 do 17 muzeum zaprasza dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami na rodzinną grę miejską - spacer na świeżym powietrzu. Przy wejściu głównym do muzeum będzie można odebrać specjalną paczkę z kartą do gry (mapa z zadaniami i opis miejsc dla rodziców i opiekunów) wraz z niezbędnymi materiałami potrzebnymi do wykonania zadań w terenie.
Rodziny ruszą śladami dawnego Muranowa przed wojną zamieszkałego głównie przez Żydów. W kolejnych punktach np. Ogrodzie Krasińskim, przy ul. Nalewki czy Błękitnym Wieżowcu do wykonania będą proste zadania m.in. rozszyfrowywanie rebusów. W ten sposób będzie można poznać kawałek historii okolicy. Na wszystkich, którzy przejdą całą trasę, czekają drobne upominki. Obowiązuje bezpłatna wejściówka (1 wejściówka dla jednej rodziny) z uwagi na limit jednorazowych materiałów dla graczy. Bilety można pobrać na polin.pl.
"Po zeszłorocznej edycji Dnia Dziecka online, w której udział wzięło ponad 15 tys. dzieci, także i tym razem Muzeum POLIN proponuje możliwość zabawy bez wychodzenia z domu" – zaznaczyła Czyżniewska.
W niedzielę, 30 maja, o godz. 11 wystartuje też specjalna strona www.polin.pl/dziendziecka, a na niej rodzinna gra online. Osią fabuły będą "Bajki z Czerniowców" – stare opowieści spisane ponad 100 lat temu, które przybliżają żydowskie obyczaje. Gra online będzie bogato ilustrowana i towarzyszyć jej będą krótkie słuchowiska muzyczne. Fragmenty bajek staną się inspiracją do zadań, quizów i zabawy. Po wysłuchaniu opowieści gracze za pośrednictwem strony otrzymają instrukcje i materiały, by potem odejść od ekranów komputerów i zabrać się za zabawę razem z innymi domownikami. Zabawa potrwa ok. 1,5 do 2 godzin. Gra sprawdzi się najlepiej wśród dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami.
O godzinie 15 na Facebooku i YouTube Muzeum POLIN odbędzie się koncert z tłumaczeniem na polski język migowy. Poznane wcześniej w grze online "Bajki z Czerniowców" zinterpretują muzycznie Basia Derlak i Gwidon Cybulski. Widowisko ubogacą animowane aranżacje grupy Kolor Kolektyw. Koncert będzie można obejrzeć bezpłatnie i jest on dedykowany dzieciom od 4 do 10 roku życia wraz z opiekunami.
Dzień Dziecka to także - zdaniem organizatorów - dobra okazja do rodzinnego zwiedzania wystawy stałej Muzeum POLIN pt. "1000 lat historii Żydów polskich" z rodzinnym audioprzewodnikiem. Po ekspozycji dźwiękowo oprowadza aktor Wojciech Malajkat. Opowiada on o sekretach dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowach na ulicach dawnych miast i miasteczek, przytacza historie o przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach. W weekend 29-30 maja wypożyczenie audioprzewodnika możliwe w kasach muzeum za 5 zł.
Materiały online przygotowane przez Muzeum POLIN będą również dostępne dla przedszkoli i szkół 1 czerwca w Dzień Dziecka.(PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ mark/