20 czerwca zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej – postanowili biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br." – czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski,
Autorzy komunikatu poinformowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których obowiązywały w związku z pandemią COVID-19.
Bezpośredni kontakt we wspólnocie jest bardzo ważny. Naturalna jest radość z tego, że jest możliwość, aby wierni mogli w pełni powrócić do swoich parafii – powiedział PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak po decyzji biskupów.
Jak zaznaczył, biskupi zrobili to "w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i zmniejszaniem obostrzeń, również co do liczby osób w miejscach kultu religijnego". "To była decyzja jednogłośna i dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca – jednocześnie we wszystkich diecezjach" – poinformował rzecznik Episkopatu.
Dodał, że "ostatni czas był trudny zarówno dla wiernych, jak i dla duszpasterzy". "Dlatego, jak napisał przewodniczący Episkopatu w liście do premiera, dziękując mu za zmniejszenie ograniczeń, +decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych w całej Polsce+" – podkreślił ks. Gęsiak.
"Bezpośredni kontakt we wspólnocie jest bardzo ważny. Stąd też naturalna jest radość z tego, że jest możliwość, aby wierni i duszpasterze mogli w pełni powrócić do swoich parafii i swoich wspólnot, które w pewnym sensie były w czasie pandemii rozproszone" – ocenił.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że od 13 czerwca będzie mogła być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów mówi, że w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może przebywać nie więcej uczestników niż wynosi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia obłożenie w nich może wynosić 75 proc.
W związku z obowiązującymi dotąd limitami (jedna osoba na 15 mkw.), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału w mszy św. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcając jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/