Prosta, ascetyczna forma przypominająca przydrożną kapliczkę, kruszywa miejscowych materiałów jako budulec – takie są założenia projektowe Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które ma powstać w jego rodzinnej wsi Okopy (Podlaskie).
Placówka - docelowo oddział Muzeum Podlaskiego - ma być gotowa jesienią 2024 roku.
Wstępny projekt architektoniczny został w piątek zaprezentowany na konferencji prasowej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Autor projektu, architekt Mirosław Nizio i Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" podpisali aneks do umowy dotyczącej projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę muzeum.
"Zadanie nie było łatwe, jak i również życie księdza Jerzego nie było proste. Dlatego pielęgnowanie historii o życiu księdza Jerzego, jego drodze, męczeństwie jako duchownego, było zadaniem niezwykle ważnym" - mówił Mirosław Nizio.
"Zadanie nie było łatwe, jak i również życie księdza Jerzego nie było proste. Dlatego pielęgnowanie historii o życiu księdza Jerzego, jego drodze, męczeństwie jako duchownego, było zadaniem niezwykle ważnym" - mówił Mirosław Nizio. Obiekt, który ma mieć ok. 1,2 tys. m kw. powierzchni, opisał jako "może prosty ale niezwykły, który wewnątrz i na zewnątrz będzie miał pewne znamiona męczeństwa, tragizmu, drogi księdza Jerzego".
Materiałem budowlanym mają być bloki z kruszywa pozyskiwanego lokalnie; punktem centralnym ma być "miejsce skupienia i refleksji" w formie dużej kaplicy (krypta), znajdzie się też w muzeum stała wystawa o księdzu Popiełuszce. Obiekt ma być również wykorzystywany do spotkań, dyskusji, wystaw czasowych i stać się miejscem ważnym dla wizyt pielgrzymów.
"Marzenie o tym, by miejsce w Okopach było upamiętnione, miałem od wielu lat, jeszcze zanim zaczęliśmy organizować uroczystości obchodów rocznicy urodzin księdza Jerzego. To miejsce musiało powstać, bo żeby poznać prawdziwą osobowość księdza Jerzego, to trzeba poznać jego kolebkę, skąd pochodził, z kim żył, gdzie się wychowywał" - mówił prezes Fundacji "Dobro", bratanek duchownego Marek Popiełuszko.
Poinformował, że fundacja zamierza wyemitować tzw. cegiełki, stanowiące rodzaj zbiórki finansowej na budowę muzeum w Okopach.
Przed rokiem podpisany został list intencyjny w sprawie powołania tego muzeum jako oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, które jest placówką prowadzoną przez samorząd województwa. Marszałek regionu Artur Kosicki wyraził nadzieję, że tempo prac projektowych pozwoli na rozpisanie w 2022 roku przetargu na wykonawcę gmachu placówki. Podał rok 2024 jako datę oddania muzeum do użytku.
"Marzenie o tym, by miejsce w Okopach było upamiętnione, miałem od wielu lat, jeszcze zanim zaczęliśmy organizować uroczystości obchodów rocznicy urodzin księdza Jerzego. To miejsce musiało powstać, bo żeby poznać prawdziwą osobowość księdza Jerzego, to trzeba poznać jego kolebkę, skąd pochodził, z kim żył, gdzie się wychowywał" - mówił prezes Fundacji "Dobro", bratanek duchownego Marek Popiełuszko.
Budowa ma być sfinansowana z budżetu państwa, bo resort kultury ma być instytucją współprowadzącą (z samorządem województwa) to muzeum.
"To będzie symbol, oddanie hołdu księdzu Jerzemu ale też miejsce, gdzie będziemy mogli edukować, gdzie będziemy mogli historię księdza Jerzego przekazywać nie tylko temu starszemu pokoleniu, ale przede wszystkim młodym ludziom (…). Musimy o tym mówić, jesteśmy to księdzu winni i mam nadzieję, że jak najszybciej się to stanie" - mówił Kosicki. Dopytywany poinformował, że szacowany koszt budowy i wyposażenia, to 15-20 mln zł.
"Ksiądz Jerzy Popiełuszko to postać niezwykła, stąd niezwykła ranga tego oddziału muzeum i wielkie nadzieje pokładamy w jego realizacji" - dodał dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski. Odnosząc się do planowanej daty otwarcia muzeum w Okopach przypomniał, że jesienią 2024 roku przypadnie 40. rocznica śmierci ks. Jerzego. "Bardzo nam zależy na tym, byśmy właśnie ten dzień uczcili w sposób szczególny, myślę że odpowiednim uczczeniem tego będzie właśnie otwarcie nowego oddziału w Okopach" - powiedział.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/