Ponad 20 zespołów, solistów i chórów prezentuje swoje dokonania na dorocznym Święcie Kultury Białoruskiej, które w niedzielę po południu tradycyjnie odbywa się w Parku Planty w Białymstoku. W związku z sytuacją epidemiczną może w nim uczestniczyć ograniczona liczba osób.
To jedna z najważniejszych w roku imprez Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (BTSK). Głównym celem święta jest prezentacja i popularyzacja kultury białoruskiej, zwłaszcza tworzonej przez mniejszość białoruską w Polsce. Co roku impreza odbywała się w czerwcu w parku Planty, gdzie występy zespołów przyciągały tysiące widzów.
Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący BTSK Bazyli Siegień, w tym roku udało się zachować tradycję organizacji imprezy w prawosławne święto Świętej Trójcy. Przypomniał, że w ubiegłym roku ze względu na sytuację epidemiczną imprezę było trzeba przesunąć na późniejszy termin, ale też zmienić miejsce.
W tym roku Święto Kultury Białoruskiej ma swoją 36. edycję, tradycyjnie odbywa się w Parku Planty. Siegień powiedział, że w związku z obecnymi obostrzeniami - plac w parku było trzeba ogrodzić, a w koncertach może uczestniczyć 250 osób niezaszczepionych, pozostali muszą być zaszczepieni, bo - jak wyjaśnił - nie wliczają się oni do limitu.
Na scenie, która rozstawiana jest co roku przy fontannach w parku, do niedzielnego wieczora będą występować białoruskie zespoły z Białostocczyzny. Jak mówił Siegień, w programie są nie tylko występy zespołów dorosłych, ale też znalazły się zespoły młodzieżowe i dziecięce. Wśród nich są laureaci poprzednich edycji konkursów muzycznych organizowanych przez BTSK.
W związku z sytuacją epidemiczną, na scenie nie wystąpią zagraniczni goście. Co roku występowały zespoły pieśni i tańca zapraszane z Białorusi.
Oprócz występów, podczas imprezy odbywa się też kiermasz rękodzieła ludowego, swoją twórczość prezentują też białoruscy pisarze, którzy mieszkają w Podlaskiem.
Siegień powiedział, że cieszy się, iż można w końcu wrócić do działalności, nawet z ograniczeniami. "To z jednej strony radość, że można organizować imprezy, z drugiej możliwość wykorzystania środków, które udało się zdobyć na te imprezy" - dodał.
Tegoroczne Święto Kultury Białoruskiej w Białymstoku zostało sfinansowane z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego i budżetu Białegostoku.
Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. Największe skupiska mniejszości białoruskiej są w województwie podlaskim.
Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju, uważana też za ważnego animatora jej życia kulturalnego. Organizuje m.in. ogólnopolski festiwal piosenki białoruskiej kończący się rokrocznie galą w Białymstoku, Noc Kupały w Białowieży czy festyny białoruskie w regionie. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ lena/