W trzecią rocznicę śmierci najwybitniejszej polskiej sportsmenki Ireny Szewińskiej do Muzeum Sportu i Turystyki jej rodzina przekazała pozostałe pięć medali zdobytych w latach 1964-1976. Wcześniej w posiadaniu placówki były dwa.
„Rodzina postanowiła przekazać na ręce pana dyrektora Sławomira Majchra pięć medali. Dwa były eksponowane wcześniej, kiedy placówka mieściła się na stadionie Skry przy ulicy Wawelskiej. Jesteśmy zadowoleni, że będą prezentowane w muzeum” – powiedział mąż lekkoatletki, jej trener, a także fotoreporter dokumentujący jej karierę Janusz Szewiński.
„Bardzo dziękuję rodzinie. Cieszę się z ogromnej dynamiki działania muzeum. A to, że przekazane medale dotyczą najważniejszej polskiej sportsmenki ma szczególny wyraz” – dodał prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.
Szewińska zdobyła w pięciu startach olimpijskich siedem medali - trzy złote oraz dwa srebrne i tyle samo brązowych. Złote wywalczyła w Tokio w sztafecie 4x100 m razem z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską, w Meksyku w 1968 roku triumfując na 200 m oraz w Montrealu 1976 za wygranie biegu na 400 metrów. Medale srebrne przypadły jej w Tokio 1964 w biegu na 200 m oraz w skoku w dal, natomiast brązowe w Meksyku 1968 na 100 m i w Monachium 1972 na dystansie dwa razy dłuższym.
„Kolekcja medali olimpijskich liczy obecnie 81, w tym 31 złotych, 26 srebrnych i 24 brązowych. Jesteśmy dumni, że od 29 czerwca kibice sportu mogą oglądać komplet medali zdobytych przez Irenę Szewińską uznaną w plebiscycie +Przeglądu Sportowego+ z okazji jego 100-rocznicy ukazywania się, za Sportowca Stulecia i obdarzonego ponadto mianem najlepszego sportowca w dyscyplinach letnich” – powiedział PAP dyrektor muzeum Sławomir Majcher.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie to jedna z najstarszych placówek muzealnych o profilu sportowym na świecie. Powstało na początku lat 50. XX wieku, a od 2005 roku mieści się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II na warszawskim Żoliborzu.
W zbiorach, liczących blisko 60 tysięcy eksponatów, posiada m.in. kolekcję medali i pochodni olimpijskich, kajak Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, najmniejszą książkę olimpijską w historii czy unikalne w skali światowej pamiątki z 1940 roku po Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzyskach Olimpijskich w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą.
Placówka dysponuje także wyjątkowymi zbiorami filatelistycznymi i numizmatycznymi, 56 tys. fotografiami, 37 tys. książkami i czasopismami oraz tysiącami dokumentów i archiwaliów. Całą kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa.(PAP)
jej/ krys/