W siedzibie łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wręczono w poniedziałek Krzyż Wolności i Solidarności dziennikarzowi, publicyście, samorządowcowi i politykowi – ostatniemu prezesowi Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego – Marianowi Papisowi.
Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Marianowi Papisowi Krzyż Wolności i Solidarności w uznaniu zasług "na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL" - napisano w uzasadnieniu odznaczenia dziennikarza.
KWiS wręczył Marianowi Papisowi dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Rogut.
"Chodzi o to, aby chociaż w tej symbolicznej formie, poprzez odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności, oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę" - podkreślił. "Tym którzy, jak Marian Papis, w czasach komunizmu, byli gotowi ponieść odpowiedzialność za prawdę historyczną. Naprawdę trzeba było być odważnym człowiekiem, aby wówczas prowadzić działalność opozycyjną mając świadomość konsekwencji, które groziły ze strony Służby Bezpieczeństwa" - zaznaczył Rogut.
Marian Papis odebrał odznaczenie w siedzibie łódzkiego IPN. Z powodu przepisów sanitarnych związanych z pandemią, wyróżnionemu towarzyszyła tylko rodzina i kilkoro przyjaciół. Dziennikarz nie ukrywał wzruszenia. "Jak się ma już za sobą pewną liczbę przeżytych Niedziel Palmowych za sobą, to jest to pewnego rodzaju podsumowanie" - powiedział Papis. "Doceniono to, co robiłem rzecz przemian demokratycznych w Polsce, kiedy zaangażowałem się w działalność dziennikarskiej Solidarności a potem w odnowionym po 1980 roku Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich" - mówił PAP.
"Starałem się robić wszystko, aby ludzie dowiadywali się z moich artykułów prawdy, chociażby podczas moich rozmów z jedym z przywodców Solidarności Andrzejem Słowikiem " - podkreślił Papis. "Najważniejsze jest, że przemiany w ogóle się dokonały, że nasz wysiłek nie poszedł na marne" - podsumował.
Marian Papis urodził się 4 lutego 1933 r. w Nieznamierowicach w powiecie przysuskim na Mazowszu. Jest historykiem, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Był dziennikarzem m.in. tygodnika "Odgłosy" i "Słowa Powszechnego", szefował oddziałowi katolickiego stowarzyszenia PAX w Skierniewicach. W 1973 r., po ukazaniu się na łamach "Wrocławskiego Tygodnika Kulturalnego" artykułu autorstwa Papisa poświęconego jednemu z Żołnierzy Wyklętych, kapitanowi Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. "Warszyc", dziennikarz został poddany wielogodzinnemu przesłuchaniu a potem inwigilacji komunistycznej bezpieki.
W 1980 roku Papis współtworzył dziennikarską Solidarność, a potem podjął działalność w odnowionym Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.
W stanie wojennym Marian Papis był internowany. Później publikował teksty w prasie podziemnej, m.in. w „Głosie” i piśmie „Prześwit”, które kolportował. Organizował pomoc dla zwolnionych z pracy dziennikarzy.
W stanie wojennym był internowany. Później publikował teksty w prasie podziemnej, m.in. w "Głosie" i piśmie "Prześwit", które kolportował. Organizował pomoc dla zwolnionych z pracy dziennikarzy, współpracował z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych przy kościele ojców Jezuitów w Łodzi.
Po 1989 roku Marian Papis był m.in zastępcą redaktora naczelnego łódzkiego dziennika "Głos Poranny". Opublikował książkę "Internowani z regionu łódzkiego".
Pracował w łódzkim samorządzie. Był radnym i politykiem prawicy, związany był z Łódzkim Porozumieniem Obywatelskim i Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym. Od marca 2009 r. do stycznia 2010 r. sprawował fuknkcję ostatniego prezesa Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Marian Papis jest na emeryturze, ale ciągle publikuje w łódzkim prasie. Należy do łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez polski parlament 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy KWiS przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.
Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ aszw/