Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński zaapelował do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy o udostępnienie ewentualnie znajdujących się w jej archiwach dokumentów dotyczących polskiego podziemia niepodległościowego - poinformował w piątek IPN. Jak zaznaczono w zamieszczonej na stronie instytutu informacji, "strona ukraińska deklaruje otwartość w tej kwestii".
W piątek Kijowie w siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy odbyła się uroczysta promocja najnowszej wspólnej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wzięli w niej udział prezes IPN Łukasz Kamiński oraz szef SBU Ołeksandr Jakymenko.
Publikacja w języku angielskim zatytułowana "Poland and Ukraine in the 1930s and 1940s. Documents from the Archives of the Secret Services" jest owocem ponad 15-letniej polsko-ukraińskiej współpracy archiwalno-historycznej. Zawiera dokumenty z dotychczasowych ośmiu tomów wspólnej serii wydawniczej „Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych XX wielu. Nieznane dokumenty z archiwów służb specjalnych”, publikowanych w latach 1998–2010.
Wstęp napisał autor licznych publikacji poświęconych najnowszej historii Polski i Ukrainy prof. Hiroaki Kuromiya z Indiana University w Bloomington. Jak podkreślają wydawcy, publikacja skierowana jest przede wszystkim do środowisk naukowych i studentów na co dzień posługujących się językiem angielskim.
Rozdziały książki poświęcono takim wydarzeniom jak m.in. Wielki Głód na Ukrainie, zwalczanie polskiego podziemia przez sowieckie organy bezpieczeństwa po 17 września 1939 r., ale również trudnym relacjom polsko-ukraińskim w czasie II wojny światowej. W zbiorze znalazły się dokumenty przede wszystkim z archiwów byłych służb specjalnych. (PAP)
dsr/ ls/ ura/