Występem m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone i Kapeli ze Wsi Warszawa zakończy się w niedzielę wieczorem 13. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur. Festiwal trwał od czwartku; na scenie można było poznać różnorodną muzykę folkową i folklorystyczną.
Festiwal organizuje Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku - placówka podległa samorządowi województwa podlaskiego. To - jak mówili organizatorzy - największe folkowe wydarzenie w regionie.
Idei Podlaskiej Oktawy Kultur przyświecało zawsze zaprezentowanie bogactwa i różnorodności kulturowej i tradycji regionu i innych krajów. Jak zapowiadali organizatorzy, tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur będzie wyjątkowa "nie tylko ze względu na wspaniałych artystów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, także ze względu na różnorodność i bogactwo, które będą prezentować w swojej twórczości, inspirowanej muzyką ludową, muzyką tradycyjną, ale także twórczości, która ma na celu kultywowanie najlepszych naszych tradycji".
Festiwal rozpoczął się w czwartek warsztatami tańców tradycyjnych i potańcówką, a od piątku na scenie rozstawionej w centrum Białegostoku rozbrzmiewa muzyka. Prezentują się na niej zaproszone zespoły z regionu i kraju. Można było posłuchać m.in. Adama Struga, zespół folklorystyczny Pogranicze, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną czy zespół Vołosi. Wszystkie wydarzenia odwiedzane były tłumnie przez mieszkańców i turystów.
Ostatniego dnia - w niedzielę - organizatorzy przygotowali kilka koncertów, które rozpoczną się późnym popołudniem. Wśród nich jest występ Kurpi Zielonych podlegającego pod Podlaski Instytut Kultury. Zespół ma blisko 70-letnią tradycję; jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych w regionie.
Festiwal zakończy w niedzielę wieczorem koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. To popularny zespół folkowy, wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach muzycznych używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej. Wykorzystuje również repliki historycznych zrekonstruowanych instrumentów.
Koncertów można słuchać nie tylko sprzed sceny, gdzie na uczestników czekają krzesełka, ale też z okalających Rynek Kościuszki ogródków gastronomicznych, chętnie zajmowanych na ten czas.
W niedzielę w regionie kończy się też inny trzydniowy festiwal muzyki folkowej i folklorystycznej "Festiwal Wielu Kultur i Narodów" w Czeremsze. Tego dnia można posłuchać harmonijkarzy ustnych, wziąć udział w pokazach kulinarnych, obejrzeć spektakl czy wziąć udział w warsztatach.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ je/