Raport o wojennych zniszczeniach Warszawy powinien zostać udostępniony stronie niemieckiej – powiedział poseł PiS i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Po raz kolejny zwrócił się do stołecznego ratusza o udostępnienie mu niemieckiej wersji dokumentu.
W poniedziałek Ozdoba wystąpił w ramach interwencji poselskiej o udostępnienie mu niemieckiej wersji dokumentu. Powtórzył, że jeśli nie uzyska dostępu, wystąpi na drogę sądową.
"Bardzo ważne, aby to tłumaczenie zostało udostępnione stronie niemieckiej, żeby każdy mógł się zapoznać, jaki był ogrom zniszczeń" – powiedział polityk Solidarnej Polski dziennikarzom po rozmowie w urzędzie miasta. Dodał, że ta praca dawno powinna była "zostać wysłana do naszych zachodnich sąsiadów w celach edukacyjnych".
Przypomniał, że raport o zniszczeniach Warszawy przygotowano w 2004 r., gdy prezydentem miasta był Lech Kaczyński. "Mamy informacje od osób, które to tworzyły, że potem powstało tłumaczenie albo raportu, albo publikacji" – dodał.
Powiedział, że i on sam występował wcześniej o udostępnienie dokumentu jako radny i później jako poseł. "Za każdym razem jestem ignorowany i otrzymuję odpowiedź, że językiem urzędowym jest język polski" - powiedział.
"Przyjął mnie sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński, który obiecał, że zweryfikuje szczegóły. Zobowiązał się, że do końca tygodnia przejrzy wszystkie dokumenty, archiwa związane z tym, kiedy było tłumaczenie , czy to była publikacja, czy też sam raport został przetłumaczony" – relacjonował spotkanie Ozdoba.
"Jeśli do końca tygodnia nie otrzymam odpowiedzi lub nie otrzymam tego tłumaczenia, skieruję sprawę na drogę sądową" – oświadczył, argumentując, że wyczerpał sposoby wynikające z uprawnień posła, radnego i środki przewidziane przepisami o dostępie do informacji publicznej.
Raport zawiera wycenę kosztów zniszczeń Warszawy z lat 1939–1945. Podaje on, że straty materialne poniesione przez miasto w wyniku działań okupanta wyniosły 45 mld 300 mln dolarów.
Raport zawiera wycenę kosztów zniszczeń Warszawy z lat 1939-45. Zespół opracowujący "Raport o stratach wojennych Warszawy" i aneks do niego został powołany w 2004 r. Na kilkuset stronach wyliczono straty m. in. w dziedzinach nieruchomości, zabytków, składników komunikacji miejskiej i mienia ruchomego. Oszacowano wówczas, że straty materialne poniesione przez miasto w wyniku działań okupanta wyniosły 45 mld 300 mln dolarów.
Prof. Wojciech Fałkowski, historyk, który kierował zespołem, powiedział PAP w ub. tygodniu, że niemiecka wersja raportu powstała w 2006 r. Rzeczniczka urzędu miasta stołecznego powiedziała, że nic jej nie wiadomo o niemieckojęzycznej wersji dokumentu.(PAP)
brw/ itm/