Imię Cichociemnych ma nosić park, który władze stołecznego Ursynowa chcą utworzyć w pobliżu Lasu Kabackiego. Pamięć żołnierzy zrzucanych nad okupowaną Polską w latach 1941-44 ma uczcić obelisk i tor treningowy wzorowany na tym, gdzie szkolili się podczas wojny. Cichociemnymi określano polskich żołnierzy wyszkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych: dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich, którzy byli zrzucani nad okupowaną Polską w latach 1941-1944.
Jak wyjaśnił PAP burmistrz Ursynowa Piotr Guział, władze dzielnicy rozważając różne możliwości uczczenia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej brali najpierw pod uwagę nadanie ich imienia ulicy bądź zorganizowanie izby pamięci. "Jednak ponieważ nie dysponujemy odpowiednimi lokalami i nie chcieliśmy nadawać tak ważnych patronów jakiejś małej uliczce, doszliśmy do wniosku, że mamy wspaniały teren, który doskonale nadaje się do upamiętniania cichociemnych, znajdujący się na przedpolu Lasu Kabackiego w rejonie Górki Kazurki, koło ul. Kazury" - mówił Guział.
Wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Filipkowski powiedział PAP, że inicjatywę nadania ursynowskiemu parkowi imienia Cichociemnych uznaje za ciekawą i ważną. "My jako związek popieramy każdą inicjatywę, która wiąże się z upamiętnianiem naszej najnowszej historii, w tym przypadku walki, w której uczestniczyli cichociemni, członkowie AK" - podkreślił Filipkowski.
Teren ten nie jest obecnie zagospodarowany, jednak wielu mieszkańców przychodzi tam na spacer, uprawia jogging, a na znajdującej się górce często trenują rowerzyści. "Chcemy uporządkować ten teren i urządzić tam park. I doszliśmy do wniosku, że skoro Cichociemni byli tak aktywnymi, wysportowanymi ludźmi, miejsce promujące aktywny tryb życia powinno nosić ich imię i upamiętniać tych wspaniałych bohaterów w nieco mniej tradycyjnej formie. Uzyskawszy pozytywną opinię władz dzielnicy i środowiska związanego z Cichociemnymi, uruchomiliśmy procedurę nadania nazwy parkowi, którą zakończy przyjęcie uchwały przez Radę Miasta" - opowiadał burmistrz.
Niezależnie od daty przegłosowania uchwały władze dzielnicy planują 19 maja w miejscu przyszłego Parku Cichociemnych zorganizowanie uroczystości upamiętniającej żołnierzy tej formacji. "W trzecią niedzielę maja obchodzony jest dzień pamięci cichociemnych. Z tej okazji zaplanowaliśmy uroczystość, podczas której odbędą się m.in. pokazy uzbrojenia Gromu i skoki spadochronowe. Chcemy, by w przyszłości park im. Cichociemnych pełnił funkcję rekreacyjną, zachęcającą do aktywności" - powiedział Guział.
Władze dzielnicy planują m.in. stworzenie na terenie parku kopii toru treningowego, na którym odbywało się szkolenie spadochronowe cichociemnych w Largo House na Wyspach Brytyjskich i współczesnej ścieżki treningowej, gdzie szkolą się członkowie jednostki GROM. "Pragniemy by powstał tam także obelisk, na którym znalazłaby się inskrypcja poświęcona cichociemnym oraz +róża wiatrów+, która wskazywałaby miejsca związane z nimi" - dodał burmistrz. W pobliżu przyszłego parku znajduje jednostka wojskowa, gdzie w 1937 r. przeniesiony został Referat Niemiecki Biura Szyfrów, w którym grupa polskich matematyków - kryptologów pracowała nad odczytywaniem niemieckich depesz kodowanych przy użyciu Enigmy.
"Chcielibyśmy właśnie by ta róża wiatrów pokazywała odległości do istotnych miejsc z punktu widzenia walki zbrojnej podczas II wojny. Pragniemy stworzyć miejsce, które poprzez rekreację i krzewienie kultury fizycznej pomoże rozpropagować i ugruntować, szczególnie wśród młodego pokolenia, wiedzę na temat ważnych aspektów historii oraz dziedzictwa II wojny" – zaakcentował Guział.
Wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Filipkowski powiedział PAP, że inicjatywę nadania ursynowskiemu parkowi imienia Cichociemnych uznaje za ciekawą i ważną. "My jako związek popieramy każdą inicjatywę, która wiąże się z upamiętnianiem naszej najnowszej historii, w tym przypadku walki, w której uczestniczyli cichociemni, członkowie AK" - podkreślił Filipkowski. (PAP)
akn/ ls/