Księża wyświęceni przez kard. Stefana Wyszyńskiego odprawią wspólnie mszę św. o owoce beatyfikacji 28 sierpnia w archikatedrze warszawskiej. Będzie jej przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz – informuje biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Msze św. sprawowane "o obfite owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego" odbywały się 28 dnia każdego miesiąca od momentu rozpoczęcia przygotowań do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w listopadzie 2019 r. Autorzy komunikatu poinformowali, że 28 sierpnia odbędzie się ostatnia z tych mszy św.
"Do koncelebry zaproszeni są szczególnie księża związani z osobą prymasa z terenu archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej i diecezji łowickiej. Przed 1992 rokiem tereny tych diecezji wchodziły w skład jednej archidiecezji warszawskiej" - czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP.
"Mieli szczęście i łaskę, że to kard. Wyszyński udzielił im święceń kapłańskich, i tym wydarzeniem żyją do dziś. To postacie, które miały możliwość bycia z nim, już wkrótce błogosławionym, na co dzień" - wyjaśnił proboszcz parafii katedralnej ks. Bogdan Bartołd.
Autorzy komunikatu poinformowali, że kard. Wyszyński udzielał święceń kapłańskich najpierw w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, który do momentu odbudowy Archikatedry Warszawskiej pełnił rolę prokatedry, lub w innych warszawskich kościołach, a następnie, od 1953 roku, w nowo odbudowanej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Zaznaczyli, że trudno oszacować liczbę wszystkich księży wyświęconych przez kard. Stefana Wyszyńskiego, wielu z nich nie żyje, najmłodsi z tego grona mają dziś około 66 lat.
Przypomnieli, że prymas Wyszyński udzielił święceń prezbiteratu 704 kapłanom archidiecezji warszawskiej i 312 z archidiecezji gnieźnieńskiej. Dodali, że udzielał święceń osobiście, z przerwą jedynie w czasie uwięzienia go przez ówczesne władze PRL.
"Liczba (wyświęconych księży - PAP) może być wielokrotnie wyższa. Na mocy przyznanych mu przez Stolicę Apostolską specjalnych pełnomocnictw kard. Wyszyński wyświęcił wielu księży dla innych polskich diecezji, zwłaszcza w latach 50. na tzw. Ziemiach Odzyskanych, zanim zostały tam ustanowione nowe granice diecezji. W gronie tym są m.in. kapłani dzisiejszych archidiecezji wrocławskiej, szczecińsko-kamieńskiej, warmińskiej, diecezji opolskiej, zielonogórsko-gorzowskiej" - wymienili.
Zastrzegli, że wyświęcił także kapłanów zakonnych, m.in. marianów, pallotynów, jezuitów, orionistów, kapucynów czy franciszkanów. "Biografowie kard. Wyszyńskiego wspominają też, że w swojej kaplicy miał udzielać (tajnych) święceń kapłanom z ówczesnej Czechosłowacji" - napisali.
Przypomnieli, że najstarszy z księży archidiecezji warszawskiej wyświęcony przez przyszłego błogosławionego to ks. infułat Stanisław Kur, biblista, tłumacz Księgi Rut w Biblii Tysiąclecia, który w latach 1982-1997 był rektorem warszawskiego seminarium. Przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Wyszyńskiego 23 sierpnia 1953 r. Za dwa miesiące skończy 92 lata.
"To był pierwsze święcenia w odbudowanej katedrze warszawskiej. Była w stanie surowym. Nie było jeszcze posadzki. Jednocześnie to były ostatnie święcenia przed uwięzieniem Prymasa miesiąc później. Święcenia były w dziwnym terminie, 23 sierpnia 1953 r., a to dlatego, że przygotowanie do kapłaństwa trwało wtedy pięć lat, a kawałek VI roku mieliśmy od 1 lipca do dnia święceń" - zaznaczył cytowany w komunikacie ks. Kur.
Podkreślił, że prymas Wyszyński był zatroskany o wielkie sprawy Kościoła, a jednocześnie o drobiazgi, np. o to, czy kleryk z asysty nie zmarzł w zimnym kościele w czasie uroczystości.
Autorzy komunikatu dodali, że do najmłodszych należy ostatni rocznik księży wyświęconych przez Prymasa Wyszyńskiego w 1980 r. dla archidiecezji warszawskiej. "W gronie wówczas wyświęconych był m.in. bp Piotr Jarecki w 1994 r. wyświęcony na biskupa" - dodali.
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/