Jesteśmy dobrze przygotowani do rozpoczęcia roku szkolnego. Bardzo chcemy go rozpocząć i zakończyć stacjonarnie – powiedziała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Mówiła, że ma w tym pomóc sprzęt i środki ochrony osobistej oraz szczepienia przeciw COVID-19.
W środę premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i wiceminister edukacji i nauki Marzeną Machałek byli w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie.
Szef rządu poinformował, że polecił MEiN przygotowanie szkół do normalnego powrotu do funkcjonowania od 1 września. Poinformował też, że do 32 tys. miejsc z różnych ośrodków Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w całym kraju wyjadą transporty środków dezynfekcyjnych, masek, maseczek i różnego rodzaju środków ochrony fizycznej.
"Bardzo chcemy rozpocząć ten rok stacjonarnie, normalnie, wrócić do normalności i tak chcemy ten rok też zakończyć. Żeby tak mogło się stać, żeby to mogło być na 100 proc. zrealizowane, musimy być przygotowani w wielu aspektach, w wielu dziedzinach, w wielu segmentach" – powiedziała Machałek.
Podziękowała premierowi za przekazanie szkołom sprzętu do dezynfekcji z funkcja mierzenia temperatury oraz środków ochrony osobistej o łącznej wartości 100 mln zł.
"To wszystko, by w szkole było bezpiecznie, by bezpieczni byli uczniowie, nauczyciele i rodzice" – podkreśliła Machałek. Wskazała, że bardzo istotny jest cały ruch okołoszkolny – "miliony ludzi zaangażowanych w odprowadzanie dzieci do szkół, kontakty". Dlatego – jak mówiła – obok zaopatrzenia w sprzęt i środki ochrony – bardzo ważne są szczepienia przeciw COVID-19.
"Dlatego też od paru miesięcy przygotowujemy się do szczepień w szkole. Praktycznie, od kiedy Rada Medyczna zarekomendowała szczepienie dzieci, my do tych szczepień się przygotowujemy" – powiedziała wiceminister. Przypomniała, że na początku czerwca do szkół trafiły informacje na temat szczepień, instrukcje i harmonogram działań.
"Akcja szczepień, taka już zintensyfikowana, będzie miała miejsce we wrześniu. Planujemy takie trzy tygodnie, ale praktycznie dzieje się to już teraz. Już w tej chwili kuratorzy, dyrektorzy kontaktują się z rodzicami, są telekonferencje, przekazują informacje, prawdziwe informacje, sprawdzone, rzetelne na temat tego, jak szczepienia chronią przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przed zachorowaniem, przed skutkami tej choroby" – mówiła.
"Już dziś do szkół pójdą pakiety informacyjne, filmiki skierowane do dzieci w różnych grupach wiekowych, scenariusze lekcji" – poinformowała. Podała, że do szkół trafią też materiały instruktażowe dla nauczycieli, jak rozmawiać o tym z dziećmi, z rodzicami.
"To kolejny bardzo ważny element chronienia się przed koronawirusem i chronienia stacjonarnej nauki, za którą wszyscy bardzo tęsknimy" – zaznaczyła.
Wiceminister wskazała też, że akcja szczepień w szkołach będzie mogła być prowadzona zarówno bezpośrednio w placówkach, jak i w punktach szczepień w porozumieniu z nimi. Zaznaczyła, że przy okazji szczepień dzieci będą mogli zaszczepić się także dorośli – rodzice i nauczyciele. Jednocześnie podała, że według szacunków MEiN zaczepionych przeciw COVID-19 jest już 75-80 proc. nauczycieli.
"Naprawdę jest nieźle, ale chcielibyśmy, aby było ich więcej, dlatego bardzo, bardzo mocno zachęcamy" – powiedziała.
Machałek zwróciła także uwagę na to, że bardzo ważnym elementem powrotu do normalności jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
"Tutaj też rekomendacje do szkół zostały wysłane, przekazane przez kuratorów. Szkolimy też nauczycieli, pedagogów, dyrektorów rozpoznawania sytuacji kryzysowej u dziecka, a także w pomocy i przeciwdziałaniu sytuacji kryzysowej" – zaznaczyła.
Dodała, że pierwsze tygodnie nauki to będzie także analiza programów profilaktyczno-wychowawczych, przygotowanie lekcji o zdrowiu. "Skupiamy się na zdrowiu nie tylko fizycznym, ale także psychologicznym i duchowym" – zapewniła.
"Jesteśmy, panie premierze, dobrze przygotowani, dziękujemy za wsparcie. Chcę podziękować ministrowi zdrowia, głównemu inspektorowi sanitarnemu za to, że te wszystkie rekomendacje, materiały, wspólnie opracowaliśmy" – powiedziała. (PAP)
Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Aleksander Główczewski
dsr/ ago/ joz/