Janina Paradowska, dziennikarka, publicystka i komentatorka polityczna tygodnika „Polityka” oraz Radia TOK FM jest patronką skweru przy ul. Łobzowskiej w Krakowie. „Była dziennikarzem nadzwyczaj rzetelnym” – mówił w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Podczas uroczystości Majchrowski przypomniał, że Janina Paradowska marzyła o aktorstwie i udało się jej to marzenie spełnić, bo wystąpiła na scenie Teatru Kwadrat i choć swoje życie zawodowe związała z Warszawą, sercem była w Krakowie. "Był osobą – sumieniem polskiego dziennikarstwa, a sądzę, że także sumieniem polityków" - podkreślił Majchrowski, zaznaczając, że szanowali ją politycy wszystkich opcji.
Bratanek dziennikarki Jan Paradowski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jego ciocia ma w Krakowie swoje miejsce. "Zawsze uważałem, że to młodzi ludzie będą tworzyć nowy Kraków, nową Polskę, nową rzeczywistość i chciałbym, żeby przechodząc tędy, patrząc na tę tablicę wiedzieli, że rzetelność, pracowitość i profesjonalizm są wartościami ponadczasowymi. To one z cioci Janki stworzyły wspaniałego dziennikarza i człowieka i one tworzą świat lepszym i ciekawszym" – powiedział Jan Paradowski.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec podkreślił, że na czwartkową uroczystość przyszło bardzo wiele osób. "To oznaka tego, jaką ważną osobą dla wielu była pani Janina. Człowiekiem krystalicznym, wzorcem, wybitnym dziennikarzem" – mówił Jaśkowiec.
Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki" i przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego przypomniał, że Fundacja przyznaje nagrody w dwóch dziedzinach: za działalność na rzecz osób wykluczonych, w tym za wsparcie cudzoziemców i uchodźców oraz za działalność w mediach. "Chcieliśmy, żeby jej rodzaj dziennikarstwa, jej osobowość, jej postawy nie były zapomniane. Janka również nam mówiła wielokrotnie, żebyśmy nie kpili z polityki i polityków, co jest powszechną maniera, a to jest jedna z najbardziej poważnych dziedzin ludzkiej działalności" – mówił Baczyński.
Dodał, że dla Janiny Paradowskiej "czas dzisiejszy byłby pewnie owocny publicystycznie, ale też bardzo ciężki". "Myślę, że przeżywałaby to, co się stało z instytucjami demokratycznymi w Polsce, ze społeczeństwem i dziennikarstwem, które jest straszliwe podzielone i nieufne" – dodał redaktor naczelny "Polityki", przypominając, że dziennikarka zawsze rozmawiała ze wszystkimi.
Decyzję o nadaniu skwerowi im. Janiny Paradowskiej podjęła w czerwcu Rada Miasta Krakowa.
Janina Paradowska urodziła się 2 maja 1942 r. w Krakowie. Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów i bezpośrednio po nich pracowała w Klubie Pod Jaszczurami. Jej pierwszą redakcją był "Kurier Polski". W 1980 r. związała się z NSZZ "Solidarność" i została przewodniczącą struktur Związku w wydawnictwie "Epoka". Następnie była kierownikiem działu politycznego w "Życiu Warszawy". Relacjonowała także obrady Okrągłego Stołu. Od 1991 r. była publicystką tygodnika "Polityka".
W latach 1993-1994 prowadziła w TVP program "Godzina szczerości". Od 1993 r. związała się jako publicystka z radiem TOK FM, z którym współpracowała do końca życia. W 2007 r. zaczęła prowadzić autorski program w Superstacji – "Puszka Paradowskiej" oraz "Rozmowę dnia". Zainicjowała znaczące dla życia społeczno-politycznego projekty – Salon "Polityki" i coroczny Ranking Posłów na łamach "Polityki".
W 2002 r. otrzymała nagrodę Grand Press, Złotą Akredytację do Sejmu dla najlepszej dziennikarki prasy ogólnopolskiej w roku 2012 i Nagrodę Kisiela w 2011 r. Zmarła 29 czerwca 2016 r. w Warszawie. Została pochowana na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ godl/