Dyskusje o twórczości Stanisława Lema, spotkania z przyjaciółmi pisarza i autorem arabskiego przekładu „Solaris” są w programie festiwalu Bomba Megabitowa, który w piątek rozpocznie się w Krakowie.
Kurator Roku Lema Szymon Kloska uważa, że w historii kultury polskiej trudno znaleźć wydarzenie podobne do krakowskiego festiwalu - takie, które skupiłoby aż tak wiele reprezentujących różne dziedziny osób, połączonych jednak zamiłowaniem do twórczości tego pisarza.
"Bezpośrednim sprawcą tego jest Stanisław Lem, jego umysł, intelekt i idea, które od początku nam przyświecały" - wskazał podczas środowej konferencji prasowej.
Jak podkreślił, celem organizatorów było stworzenie czegoś "na kształt sztucznej inteligencji, zbliżonej do Lemowskiej". "Jedyny sposób, który przyszedł nam do głowy, to właśnie zaproszenie tych wszystkich ludzi z najróżniejszych ścieżek życia, przez technologię, kulturę, literaturę, po naukę" - wyjaśnił Kloska.
Dodał, że Bomba Megabitowa jest dla wszystkich - również dla dzieci i młodzieży, bo program obfituje w wydarzenia przewidziane specjalnie dla nich, m.in. warsztaty wokół książek, pokaz łazików marsjańskich czy zajęcia poświęcone zagadnieniu cyberprzemocy.
Podczas festiwalu premierę będzie miał tom "Filozoficzny Lem" - pod redakcją Jakuba Gomułki i Filipa Kobieli - w którym znajdzie się kilkanaście tekstów o filozoficznym wymiarze twórczości pisarza. Spotkać będzie można się także z autorem książki "Lem w PRL-u" Wojciechem Orlińskim. Zaplanowana została też premiera Audioteki na podstawie "Powrotu z gwiazd" - w reżyserii Waldemara Raźniaka i z udziałem krakowskich aktorów, m.in. Magdaleny Koleśnik, Krzysztofa Zawadzkiego i Radosława Krzyżowskiego.
Festiwal to także cykl spotkań i debat pod hasłem "Patrząc w przyszłość". Zaproszeni goście i uczestnicy porozmawiają m.in. o języku internetu, zmianach klimatycznych oraz konflikcie etyki, technologii i wolności. Dyskutować będą m.in. Jerzy Bralczyk i ks. Adam Boniecki.
Coś dla siebie znajdą też pasjonaci tłumaczeń, którzy wezmą udział w spotkaniu z autorem najnowszego arabskiego przekładu "Solaris" Hatifem Janabim. Osobistymi wspomnieniami podzielą się z kolei przyjaciele i fani twórczości patrona festiwalu - Ewa Lipska i Stanisław Bereś.
Dla miłośników kina przewidziany został pokaz najlepszych adaptacji dzieł pisarza, który odbędzie się w Kinie Pod Baranami; oprócz ikonicznego "Solaris" będzie można zobaczyć też m.in. krótkometrażowy "Pokój".
Bomba Megabitowa to kulminacja wydarzeń, które mają upamiętnić artystę w roku 2021, który ustanowiony został rokiem Lema. Zdaniem Katarzyny Olesiak, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego urzędu miasta, jest to potwierdzenie ważnego miejsca, jakie jego pisarstwo zajmuje w literaturze XX w.
Jak wskazała, festiwal to wydarzenie, "które pokazuje intelektualny geniusz Stanisława Lema i jego szerokie spektrum zainteresowań". "To świat łączący kulturę, technologię i naukę" - podkreśliła Olesiak. "A najważniejsze jest to, że odbędzie się ono w Krakowie - naszym mieście, mieście, w którym Lem spędził większość życia i gdzie napisał większość swoich książek" - dodała.
Wydarzenie to także spotkanie trzech, z pozoru skrajnie różnych dziedzin: kultury, technologii i nauki. Zdaniem Jakuba Płodzicha, dyrektora Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, patron festiwalu "to nie tylko pisarz, ale wizjoner, może powiedzieć, że też filozof, prorok nowych technologii". Dlatego też wszystkie te trzy dziedziny łączą się w jego twórczości i znajdują odbicie w programie krakowskiej imprezy.
Organizatorzy cieszą się, że wydarzenie będzie też okazją do spotkania z czytelnikami i odbiorcami - i to spotkania osobistego. "Robimy festiwal taki, jak kilka lat temu, czyli superinterdyscyplinarny - mamy panele, dyskusje, rozmowy, spektakle, w końcu koncerty" - podsumowała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Błaszczyk.
Obecny na spotkania z dziennikarzami były sekretarz pisarza podziękował organizatorom wydarzenia, zwracając uwagę, że dbanie o to, by twórczość autora była wciąż aktualna, to przede wszystkim zadanie dla prawdziwych pasjonatów. "Fenomen Stanisława Lema i jego twórczości polega między innymi na tym, że skupia wokół siebie ludzi z prawdziwą pasją, którzy mają w swoim życiu jakąś misję" - ocenił Wojciech Zemek.
Impreza rozpocznie się w piątek, ale oficjalne otwarcie nastąpi w niedzielę, w 100. rocznicę urodzin Lema. We wtorek, w dniu zakończenia imprezy wręczone zostaną Nagrody Planety Lema, inspirowane twórczością patrona festiwalu. Otrzymają je osoby docenione za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki i technologii.
Wydarzenia odbywały się będą w Centrum Kongresowym ICE Kraków i w Pałacu Potockich. Organizatorami imprezy są KBF, miasto Kraków i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.(PAP)
nak/ pat/