Udało się potwierdzić tożsamość 20 ofiar terroru hitlerowskiego pochowanych w dwóch mogiłach zbiorowych na terenie gminy Jutrosin – poinformował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podał, że na cmentarzu w Borku-Domaradzicach znajdują się dwie mogiły zbiorowe z okresu II wojny światowej.
„Spoczywa w nich między 20 a 25 osób zamordowanych przez hitlerowców w 1941/1942 r. Przez lata pozostawały one anonimowe i jedynie nieliczni znali personalia pochowanych" - wskazał.
Dzięki szerokiej współpracy, podjętej przez Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin Romualda Krzyżosiaka, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowany przez dr. Tomasza Ceglarza, Muzeum Ziemi Rawickiej, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Urząd Wojewódzki w Poznaniu udało się potwierdzić tożsamość 20 ofiar.
Stube tłumaczył, że punktem wyjścia dla badań stała się lista osób pochowanych we wskazanych grobach, przechowywana w postaci skanu w zasobach Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Jej autorką była Helena Ścielska, zmarła w 1991 r., córka grabarza z okresu II wojny światowej.
„Spisała ona podstawowe dane o 20 osobach, których szczątki miały spocząć w dubińskich mogiłach. Kluczowe dla potwierdzenia tego stanu rzeczy stały się karty historii chorób więźniów z Rawicza przechowywane w IPN. W przypadku poszukiwanych osób jako miejsce śmierci wskazano Spitzwald am Rawitsch (Dubin nieopodal Borku)" - podał Stube. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ dki/