4 października równolegle w Londynie i Białymstoku odbędzie się pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie – informuje w piątek dyr. generalny Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej i Samorządu Terytorialnego Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Termin pogrzebu nie został jeszcze wyznaczony.
Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej ma być złożona w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie spoczywa ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
"Ze względu na pandemię koronawirusa termin pogrzebu nie został jeszcze wyznaczony. Na uroczystości tę na pewno będzie chciało przybyć wiele osób spoza Polski, w tym krewni pani prezydentowej m.in. z Wielkiej Brytanii, USA i Australii" – powiedział Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Dodał, że uroczystość pogrzebowa może nie odbyć się w tym roku.
"Śmierć pani prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej zamyka definitywnie dzieje II RP. Była ona ostatnią osobą, która w takim stopniu uczestniczyła we wszystkich najważniejszych wydarzeniach i wspierała przez ponad 50 lat małżeństwa Ryszarda Kaczorowskiego w jego pracy dla Polski" – mówił Gniewomir Rokosz–Kuczyński.
Jak wyjaśnił Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej i Samorządu Terytorialnego zajmuje się organizacją uroczystości żałobnych ponieważ Karolina Kaczorowska od 2012 r. do ostatnich swoich dni była prezesem Instytutu. Zmarła 21 sierpnia.
Uroczystości w Londynie odbędą się w kościele św. Franciszka z Asyżu przy Cullingworth Road; rozpoczną się o g. 12.00 czasu brytyjskiego. Przy trumnie zgromadzi się najbliższa rodzina Karolina Kaczorowskiej, jej przyjaciele, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz delegacji z Polski.
Msza św. w Archikatedrze Białostockiej – z udziałem Bractw Kurkowych, pocztów sztandarowych, młodzieży i zaproszonych gości - rozpocznie się o g. 13.00. Po jej zakończeniu zaplanowano koncert i emisję reportażu "Karolina Kaczorowska – ostatnia Pierwsza Dama II RP".
Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej ma być złożona w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie spoczywa ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
"Śmierć pani prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej zamyka definitywnie dzieje II RP. Była ona ostatnią osobą, która w takim stopniu uczestniczyła we wszystkich najważniejszych wydarzeniach i wspierała przez ponad 50 lat małżeństwa Ryszarda Kaczorowskiego w jego pracy dla Polski" – mówił Gniewomir Rokosz–Kuczyński. Dodał, że Karolina Kaczorowska przeżyła wiele trudnych chwil, jak wywózka na Syberię, rozdzielenie z najbliższymi, konieczność życia po II wojnie światowej z dala od kraju, śmierć męża w katastrofie smoleńskiej. "Wiem, ile cierpień musiała znieść pani prezydentowa Kaczorowska. To przeżycia, które sprawiają, że zasługuje ona na najwyższy szacunek i traktowanie jako człowieka - symbolu odzyskania wolności i suwerenności. Człowieka cichego, oddanego, zaangażowanego" – dodał.
Rokosz-Kuczyński mówił, że rozważano organizację uroczystości żałobnych w Warszawie, Krakowie lub Białymstoku, ostatecznie o wyborze Białegostoku przesądziło to, że Ryszard Kaczorowski urodził się w tym mieście, wielokrotnie wracał do niego z żoną, która uważała, że skoro nie może wrócić do rodzinnego Stanisławowa czuje się białostocczanką.
Organizatorzy liczą, że 4 października do Białegostoku będą mogli przybyć wszyscy, którzy chcą osobiście pożegnać Karolinę Kaczorowską, a uczestnictwo w uroczystościach jak mówił Rokosz-Kuczyński może być dla wielu osób "wspomnieniem udziału w zamknięciu dziejów II RP".
Organizatorzy liczą, że 4 października do Białegostoku będą mogli przybyć wszyscy, którzy chcą osobiście pożegnać Karolinę Kaczorowską, a uczestnictwo w uroczystościach jak mówił Rokosz-Kuczyński może być dla wielu osób "wspomnieniem udziału w zamknięciu dziejów II RP".
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski. Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.
U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie.
U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie.
10 kwietnia 2010 r. razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego Tupolewa zginął. W wyborach prezydenckich w 2010 r. i w 2015 r. wspierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. została przez niego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ godl/