Władze RP na uchodźstwie

26.11.2018

Wystawa o Karolinie Kaczorowskiej - żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

Karolina i Ryszard Kaczorowscy. Fot. PAP/P. Gęsicki Karolina i Ryszard Kaczorowscy. Fot. PAP/P. Gęsicki

Postać Karoliny Kaczorowskiej, żony ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ma przybliżyć wystawa otwarta w poniedziałek w gabinecie Kaczorowskiego znajdującego się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Prezentowane są m.in. rzeczy osobiste, dokumenty i zdjęcia.

W poniedziałek, 26 listopada, mija 99. rocznica urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który w Białymstoku urodził się i spędził dzieciństwo. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Gabinet Kaczorowskiego otwarto w 2011 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, wtedy jeszcze w budynku w centrum miasta, następnie razem z biblioteką przeniesiono go do kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Gabinet Kaczorowskiego tworzą meble oraz pamiątki, które wcześniej stanowiły wyposażenie gabinetów prezydenta Kaczorowskiego w Warszawie i Londynie; zostały przekazane do Białegostoku przez Karolinę Kaczorowską.

Jak powiedział PAP dyrektor Uniwersyteckiej Biblioteki im. Giedroycia, która przygotowała wystawę, prof. Piotr Chomik, gabinet Kaczorowskiego jest "oczkiem w głowie" nie tylko biblioteki, ale całego uniwersytetu. Mówił, że pani prezydentowa była niejednokrotnie gościem biblioteki, odwiedzała gabinet. "W sytuacji, gdy pani prezydentowa Kaczorowska jest w wieku podeszłym, nie może już podróżować, chcemy uczcić tę więź, która łączy nas z panią prezydentową" - dodał Chomik.

O zaangażowaniu Karoliny Kaczorowskiej w tworzenie gabinetu przypomniał też podczas otwarcia wystawy prof. Adam Dobroński, przyjaciel rodziny Kaczorowskich. Mówił, że pani Karolinie bardzo zależało, aby pamiątki po mężu znalazły się właśnie w Białymstoku. Dodał, że mimo, iż pani Karolina urodziła się pod Stanisławowem, to podczas wielu rozmów i wizyt w Białymstoku mówiła, że jest białostoczanką. Żałował, że nie mogła przyjechać na otwarcie wystawy, ale - jak powiedział profesor - ze względu na stan zdrowia nie może podróżować.

"Pani prezydentowa była taką towarzyszką (prezydenta Kaczorowskiego - PAP) bardzo aktywną, czynną, wspierającą. Była też oczywiście pierwszą damą emigracji" - powiedział Dobroński. Mówił, że dziś ma 88 lat, a w swoim życiu piękne karty: sybiracką, harcerską, społeczną w Londynie.

Na wystawie "Prezydentowa Karolina Kaczorowska" prezentowane są zdjęcia dokumentujące losy Karoliny Kaczorowskiej (urodzona 26 września 1930 roku, z domu Mariampolska). Można dowiedzieć się o jej dzieciństwie spędzonym w Stanisławowie, przez czas okupacji sowieckiej (1939–1941), gdy została wraz z rodziną wywieziona na Syberię, lata po opuszczeniu Związku Radzieckiego i ewakuacji do Persji, skąd trafiła do osady Koja w Ugandzie, aż do przyjazdu do Wielkiej Brytanii. Tam, w Londynie, w 1950 roku poznała swojego przyszłego męża, z którym ślub wzięła dwa lata później.

Oprócz biografii Kaczorowskiej pokazywane są - jak mówił Dobroński - wyjątkowe pamiątki, m.in. kufer podróżny, z którą pani Karolina przebyła długą drogę z Afryki do Anglii. To też sukienka, którą pani prezydentowa sama uszyła, a pochodzi z lat 40. ubiegłego wieku. W gablotach można zobaczyć również dokumenty, medale i odznaczenia, jak Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Ekspozycja w gabinecie będzie otwarta do końca marca 2019 roku.

Dobroński mówił, że gabinet Kaczorowskiego wciąż się rozwija, przybywa pamiątek, obecnie pamiątek związanych z prezydentową. "Musimy być w pełnej gotowości, w pełnej krasie, dziś 99. rocznica urodzin, za rok setna i to będzie naprawdę wielkie święto" - powiedział Dobroński. O chęci uczczenia tej rocznicy mówił też podczas otwarcia rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL