Biskup opolski Andrzej Czaja wydał edykt w związku z procesem beatyfikacyjnym przełożonej generalnej i współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety s. Franciszki Werner. Pozytywną opinię o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego wydała Konferencja Episkopatu Polski.
27 lutego 2020 roku postulator s. M. Margarita Cebula zwróciła się do mnie z prośbą o przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego siostry Franciszki Werner, współzałożycielki i drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety - napisał biskup opolski Andrzej Czaja w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej diecezji opolskiej.
"W związku z powyższym 28 lutego 2020 roku, zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego, zwróciłem się do Konferencji Episkopatu Polski o opinię w sprawie stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Siostry Franciszki Werner. Księża Biskupi, zgromadzeni na 386. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało na Jasnej Górze w Częstochowie w dniach 27-29 sierpnia 2020 roku, wyrazili pozytywną opinię" - poinformował bp Czaja.
Ordynariusz opolski zaapelował do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma, zdjęcia, pamiątki lub wiadomości - zarówno pozytywne jak i negatywne - na temat siostry Werner, aby przekazali je do Kurii Diecezjalnej w Opolu do 27 września 2022 roku.
Franciszka Werner urodziła się 2 grudnia 1817 roku w Nysie na Śląsku. Była członkinią grupy dziewcząt, które w roku 1842 w Nysie dołączyły do Klary Wolff, by bezpłatnie pomagać chorym i cierpiącym, zapoczątkowując w ten sposób "Stowarzyszenie Szarych Sióstr pw. Serca Jezusowego dla pielęgnacji opuszczonych chorych".
Formację zakonną zdobyła w nowicjacie sióstr Boromeuszek w Nysie. 19 listopada 1850 roku wraz z Marią Luizą Merkert ponownie poświęciła się pielęgnacji chorych w Nysie, obierając za swoją patronkę św. Elżbietę Węgierską. 5 maja 1860 roku złożyła śluby zakonne we Wrocławiu. 11 marca 1873 roku została wybrana na przełożoną generalną nowego zgromadzenia, którą była do śmierci. Założyła 11 placówek zakonnych. Za jej czasów zgromadzenie sióstr elżbietanek liczyło prawie 700 sióstr w 96 domach.
Zmarła w opinii świętości 14 grudnia 1885 roku w Nysie. Trzy dni później została pochowana na nyskim Cmentarzu Jerozolimskim. W 1964 roku jej doczesne szczątki ekshumowano i przeniesiono do kościoła parafialnego pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mir/