Prezydent Andrzej Duda otrzymał w piątek klucz do cypryjskiego miasta Pafos. „Przyjmuję te klucze z wdzięcznością i pokorą wobec wielkiej historii Pafos, które jest kolebką cywilizacji europejskiej” – podkreślił prezydent.
Podczas uroczystości wręczenia prezydentowi Dudzie złotego klucza do miasta burmistrz Phedonas Phedonos wskazywał, że Polacy od wielu lat prowadzą misję archeologiczną na Pafos. „To niezwykle ważne wsparcie, które jest dowodem na wrażliwość Polaków; to łączy nasze dwie społeczności” – mówił.
Wskazywał, że działalność archeologiczna Polaków na Cyprze to „niezwykle ważny wkład kulturowy ze strony dużego kraju środkowoeuropejskiego na rzecz małego kraju śródziemnomorskiego”.
„Złoty klucz do miasta Pafos to rodzaj podziękowania za to, że odwiedza Pan nasze miasto. Jest to również wyraz tego, że zarówno Polska jak i Republika Cypryjska wierzą i podążają drogą tych samych wartości jako równoprawni członkowie UE” – powiedział burmistrz miasta.
Prezydent Duda podkreślił, że złoty klucz do miasta to „niezwykłe wyróżnienie” i przyjmuje go jako znak wielkiej przyjaźni i wielkiego otwarcia ze strony Pafos i jego mieszkańców wobec Polaków i wobec polskości.
„Pochylam głowę z pokorą nad kluczami do Pafos, które jest kolebką cywilizacji europejskiej. To właśnie dlatego polska misja archeologiczna od 1965 r. stale tutaj jest. Właśnie dlatego, że Pafos i to, co jest w Pafos, co można odkryć w Pafos jest absolutnie niezwykłe, niepowtarzalne. Jestem ogromnie dumny z tego, że do odsłaniania tych fundamentów cywilizacji europejskiej i kultury, która tutaj się rodziła przyczyniają się ręce i umysły polskich naukowców” – mówił Duda.
Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził też punkt archeologiczny w Pafos, w miejscu prac prowadzonych przez zespół polskich archeologów pod kierownictwem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki.
Polscy archeolodzy pojawili się na Cyprze za sprawą prof. Kazimierza Michałowskiego ponad pół wieku temu. Od 1965 r. ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pracuje w Nea Pafos, jednej ze starożytnych stolic wyspy. Między innymi to jej odkrycia, wśród których są dzieła sztuki mozaikarskiej i rzeźbiarskiej, sprawiły, że Nea Pafos trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkrycia te nie tylko wniosły wiele do wiedzy na temat antycznej kultury, sztuki i historii Cypru i całego świata śródziemnomorskiego, ale także przyczyniły się do rozwoju miasta, jako jednej z największych atrakcji turystycznych Cypru.
Z Pafos Aleksandra Rebelińska (PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska
reb/ tebe/