W siedzibie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie w poniedziałek odbyła się prezentacja multimedialnej wystawy „20 – 40 – 20”.
Jak zaznaczyła Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN, "jest ona podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci".
"Wystawa +20 – 40 – 20+, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia" została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020; setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej" – zauważyła Gajda-Bator.
Zwróciła uwagę, że "rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem; jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości".
"Te dwie daty wiele łączy. Przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS" – wyjaśniła.
Wystawa była tworzona z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii.
Jej najważniejszą częścią jest 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.
Wystawę do 3 grudnia można obejrzeć w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN. Jednocześnie może ją oglądać nie więcej niż 15 osób.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ dki/