Hao Rao jest kombinacją idealnego ucznia i cudownej osoby. Ma dobre serce i wyjątkową osobowość, kiedy wchodzi do pokoju, to jakby go rozświetlał, co dobrze wpływa na ludzi wokół niego - powiedziała dziennikarzom Vivian Li, nauczycielka Hao Rao.
Jako drugi podczas finałowego koncertu w Konkursu Chopinowskiego wystąpił 17-letni Chińczyk Hao Rao. Wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko.
Hao Rao po występie powiedział reporterom, że "jest bardzo podekscytowany i szczęśliwy, ponieważ zaprezentował publiczności i jury wszystko co sobie założył". W ocenie Rao koncert e-moll "jest najbardziej osobistym utworem Chopina, ponieważ zawarł w nim wiele osobistych motywów, które wyraził bezpośrednio w muzyce".
Wyznał, że najtrudniejsze dla niego podczas konkursu było utrzymanie wytrwałości, motywacji do kontynuowania zmagań konkursowych tak długo, ponieważ nie spodziewał się, że zajdę tak daleko. "Ale pasja sprawiała, że szedłem dalej i dalej" - wyjaśnił.
Hao Rao jest bardzo zżyty ze swoją nauczycielką Vivian Li. W rozmowie z dziennikarzami przyznali, że są jak rodzina. Vivian Li powiedziała, że po konkursie obiecała Rao, że zabierze go do parku i na zakupy, żeby trochę się rozerwał. Pytana, jakim uczniem jest Hao odparła, że jest kombinacją idealnego ucznia i cudownej osoby. "Ma dobre serce i wyjątkową osobowość, kiedy wchodzi do pokoju, to jakby go rozświetlał, co dobrze wpływa na ludzi wokół niego".
Hao Rao pytany był o współpracę z dyrektorem Boreyko. Powiedział, że jest on bardzo miły, przyjazny i czuł jakby znali się od lat. "Znaleźliśmy porozumienie co przyniosło mi ulgę i pomogło rozluźnić podczas występu. To było wspaniałe przeżycie" - dodał.
Przesłuchania finałowe rozpoczęły się w poniedziałek w Filharmonii Narodowej, o godz. 18 występem Kamila Pacholca - po nim zagrał Hao Rao. W poniedziałek występują także Japończyk Kyohei Sorita oraz Włoszka Leonora Armellini. Wszyscy pianiści wykonają Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program Drugi emituje też archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka. Specjalne transmisje prowadzi też TVP Kultura.
Podczas Koncertu Laureatów, w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 roku.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.(PAP)
autorka: Olga Łozińska
oloz/ pat/