Chciałem podzielić się ze słuchaczami swoją duszą i miłością do Chopina - powiedział dziennikarzom w poniedziałek, po występie w przesłuchaniach finałowych, Kyohei Sorita z Japonii.
Podczas poniedziałkowych przesłuchań finałowych Kyohei Sorita wykonał Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko.
Kyohei Sorita po występie powiedział dziennikarzom, że chciałby podziękować nauczycielom, rodzinie i przyjaciołom w tym Aimi Kobayashi. "Znamy się bardzo dobrze, jako dzieci chodziliśmy razem do szkoły muzycznej. Teraz jesteśmy razem w finale Konkursu Chopinowskiego". Pytany, jak to jest konkurować z bliską osobą, odpowiedział, że podczas konkursu walczy sam ze sobą, a Kobayashi jest jego przyjaciółką. "Słuchałem jej recitali i wspierałem ją. Mówiłem: +nie martw się, dasz radę+" - opowiadał.
Sorita ma również doświadczenie, jako dyrygent. "Kilka razy dyrygowałem orkiestrą od fortepianu, wykonując ten koncert. Więc znam partie instrumentów z orkiestry. To dało mi komfort i wolność". Poza tym, "dwa lata temu grałem dzisiejszy program z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko w Japonii. "Więc on wiedział jak gram. To również bardzo ułatwiło mi występ" - tłumaczył.
Powiedział, że podczas koncertu chciał podzielić się z słuchaczami swoją duszą i miłością do Chopina.
Kyohei Sorita studiuje obecnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Piotra Palecznego, a wcześniej kształcił się w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. Czajkowskiego u Mikhaila Voskresensky’ego.
Przesłuchania finałowe rozpoczęły się w poniedziałek w Filharmonii Narodowej, o godz. 18 występem Kamila Pacholca - po nim zagrał Chińczyk Hao Rao, a następnie Kyohei Sorita oraz Włoszka Leonora Armellini. Wszyscy pianiści wykonali Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program Drugi emituje też archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka. Specjalne transmisje prowadzi też TVP Kultura.
Podczas Koncertu Laureatów, w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 roku.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.(PAP)
autorka: Olga Łozińska
oloz/ pat/