W Muzeum Diecezjalnym w Płocku (Mazowieckie) otwarto w poniedziałek nową, stałą wystawę poświęconą wizycie w tym mieście 30 lat temu papieża św. Jana Pawła II. Na ekspozycji „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku” zebrano pamiątki i fotografie związane z tytułowym, historycznym wydarzeniem.
"Uczył nas wolności, św. Jan Paweł II, wielki mistrz i nauczyciel bożych dróg" – powiedział biskup płocki Piotr Libera przed uroczystą inauguracją wystawy, przypominającej pobyt w tym mieście papieża Polaka 7 i 8 czerwca 1991 r.
Jak zauważył bp Libera, tytuł ekspozycji można pisać już teraz nie tylko w czasie przeszłym. "Janie Pawle Wielki, Ty ciągle uczysz nasz wolności, uczysz nas jej także dziś" – mówił biskup płocki. Odwołując się do historii pontyfikatu św. Jana Pawła II, zauważył, że "jak dobry nauczyciel spraw bożych i ludzkich" papież rodak "prowadził nas drogami wymagającymi odwagi", a w czasach PRL "niósł nam przez +żelazną kurtynę+ przesłanie wolności".
Bp Libera, nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, przywołał m.in. jego słowa wypowiedziane w 1979 r. w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski "brzmiące, jak echo dawnych proroków" – o duchu, który zstępuje i odnawia tę ziemię, o solidarności, która znaczy zawsze jeden obok drugiego, i nigdy jeden przeciwko drugiemu. Biskup płocki podkreślił zarazem, że czwarta pielgrzymka św. Jana Pawła II do ojczyzny, gdy odwiedził także Płock, odbywała się w czasie, kiedy "nad Wisłą i Odrą wzeszło słońce odzyskanej samodzielności".
"Jednym z największych skarbów Kościoła w Płocku jest pamięć o tym, że był taki dzień, w którym św. Jan Paweł II nawiedził północne Mazowsze, stanął pomiędzy nami, razem z nami się modlił, sprawował Najświętszą Ofiarę, głosił Słowo Boże. Był taki dzień przed trzydziestu laty" – mówił bp Libera, nawiązując do papieskiej wizyty w Płocku w czerwcu 1991 r. Jak zauważył, wizyta papieża Polaka w tym mieście, była wydarzeniem, które zapewne "nie śniło się" ani dawnym książętom mazowieckim, ani kolejnym biskupom tej diecezji, jednej z najstarszych w Polsce.
Bp Libera wspominał, że podczas spotkania z rodakami 30 lat temu, papież "przypominał prawa Dekalogu, prosząc nas, abyśmy umieli dziękować Bogu i nie gasili ducha". Biskup płocki przypomniał m.in. spotkanie z więźniami osadzonymi w zakładzie karnym, którym papież powiedział, że są skazani, ale nie potępieni. Przywołał także spontaniczny dialog Ojca Świętego z pielgrzymami zgromadzonymi przed płockim Domem Biskupim, w tym z młodzieżą.
Mecenasem wystawy "Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku", a także samego Muzeum Diecezjalnego jest PKN Orlen, którego główny zakład produkcyjny znajduje się właśnie w tym mieście. W trakcie konferencji prasowej przed otwarciem ekspozycji wiceprezes spółki ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński zwrócił uwagę, że koncern angażuje się w szereg projektów społecznych i edukacyjnych związanych z lokalną społecznością, w tym w ramach programu "Orlen dla Płocka".
"PKN Orlen i Muzeum Diecezjalne w Płocku współpracują od wielu lat. Ta wystawa, to wydarzenie, są szczególnie dla nas ważne. Dzięki nim możemy pielęgnować pamięć o tak wybitnym, wspaniałym człowieku, jak Ojciec Święty Jan Paweł II, który był, jest i będzie dla wielu pokoleń Polaków autorytetem i wzorem do naśladowania" – powiedział Leszczyński.
Na wystawie "Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku" w tamtejszym Muzeum Diecezjalnym prezentowane są m.in. fotografie dokumentujące przygotowania do wizyty oraz sam pobyt św. Jana Pawła II w Płocku, z uwzględnieniem najważniejszych punktów pielgrzymki. Część ekspozycji to pamiątki związane bezpośrednio z osobą św. Jana Pawła II, jak np. kielich podarowany dla katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku oraz szachy wykonane i podarowane papieżowi przez więźniów Zakładu Karnego w Płocku. Zwiedzający wystawę mogą obejrzeć też film dokumentujący pobyt Jana Pawła II w tym mieście.
Jak podkreśla Kuria Diecezjalna Płocka i PKN Orlen, wystawa powstała jako pierwsza w Płocku i tamtejszej diecezji – część pamiątek przekazali mieszkańcy miasta, uczestnicy historycznej wizyty św. Jana Pawła II. Tytuł ekspozycji - "Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku" - nawiązuje do słów wypowiedzianych wówczas przez papieża Polaka: "Wolność jest trudna. Wolności trzeba się uczyć".
Papież św. Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski. Spotkał się wówczas z więźniami płockiego Zakładu Karnego – było to jedyne takie spotkanie w Polsce. W płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uczestniczył w nabożeństwie, podczas którego zamknął 42. synod tej diecezji.
Pierwszego dnia wizyty w Płocku św. Jan Paweł II, goszcząc już wieczorem w Domu Biskupów Płockich, rozmawiał z jego okien z wiernymi, którzy tłumnie zgromadzili się wówczas na pobliskich ulicach i skwerze. W jednym z okien biskupiej siedziby papież pojawił się też następnego dnia, żegnając się tym razem z mieszkańcami miasta i z pielgrzymami. Od tego czasu okno to nazywane jest "oknem papieskim". W czerwcu 2020 r., z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, odsłonięto w nim pamiątkową mozaikę z wizerunkiem św. Jana Pawła II w geście błogosławieństwa. Mozaika przedstawia też herb papieski oraz hasło pielgrzymki papieskiej do Polski z 1991 r.: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście".
Z kolei w czerwcu tego roku na Placu Celebry Papieskiej na błoniach Płocka, gdzie w 1991 r., św. Jan Paweł II przewodniczył uroczystej mszy świętej i wygłosił homilię, prymas Polski abp Wojciech Polak odsłonił i poświęcił pomnik w formie krzyża z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. W uroczystości uczestniczyli biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskup senior Roman Marcinkowski, a także kapłani, siostry zakonne oraz wierni. Pomnik stanął w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się pamiątkowy obelisk.
Forma nowego upamiętnienia pobytu w Płocku św. Jana Pawła II nawiązuje do pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu z podpisem "Jezu, ufam Tobie", których właśnie w tym mieście w 1931 r. doznała św. Faustyna Kowalska. Kopia wizerunku Jezusa Miłosiernego była też głównym elementem ołtarza, przy którym św. Jan Paweł II odprawił mszę świętą na płockich błoniach. (PAP)
mb/ aszw