Architektka Ewa Kuryłowicz została tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody SARP. Kapituła doceniła ją m.in. za przepełnioną empatią twórczość architektoniczną i wielowymiarową społeczną aktywność. Informację przekazała PAP pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates.
Kapituła tegorocznej edycji Honorowej Nagrody SARP składająca się z laureatów lat ubiegłych - Romualda Loeglera, Ryszarda Jurkowskiego, Andrzeja Bulandy, Zbigniewa Maćkowa oraz Prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego – wyróżniła Ewę Kuryłowicz za "twórcze osiągnięcia w architekturze przepełnione empatią dla użytkowników, działalność dydaktyczną wspierającą pokolenia młodych architektów, wielowymiarową społeczną aktywność oraz głos w dyskusji środowiskowej o architekturze dzisiejszej" – czytamy w informacji przesłanej PAP.
Jak powiedziała Ewa Kuryłowicz, cytowana w przesłanej informacji, nagrodę traktuje "jako wyraz uznania dla kobiet architektek". "Odgrywamy na scenie architektonicznej wiele ról i wszystkie z nich są emanacją naszego kobiecego punktu widzenia, który wraz z męskim daje potencjał współtworzenia harmonijnego świata. W architekturze widoczne jest to w sposób szczególnie ważny i istotny dla wszystkich. Wyróżnienie to pokazuje, że nie ma możliwości cofnięcia procesu pełnoprawnego udziału kobiet w życiu publicznym, jako samodzielnych i wolnych w każdym aspekcie członkiń nowoczesnego społeczeństwa" – podkreśliła.
Ewa Kuryłowicz jest laureatką konkursów architektonicznych (z zespołami Kuryłowicz & Associates). Od 2011 r. jest generalnym projektantem pracowni zrealizowanych bądź realizowanych obecnie obiektów autorstwa K&A, m.in: Narodowe Forum Muzyki, Wrocław (2015), Galeria Warmińska w Olsztynie (2014), Stadion miejski w Białymstoku (2014), Budynek Wydziałów Językowych UW przy ul. Dobrej (I Etap zrealizowany w 2012), Hotel Marriott Courtyard na lotnisku Okęcie w Warszawie (2003), rezydencje prywatne, w tym Rezydencja Ambasadora Korei Płd. w Aninie k/Warszawy (1998).
Jest również sędzią SARP, jurorem w konkursach międzynarodowych i krajowych, a także Dyrektorem PR Międzynarodowej Unii Architektów UIA "Spiritual Places" w latach 2000-2008 oraz członkiem Izby Architektów RP. w latach 2005-2008 była ekspertką ACE ds. projektowania uniwersalnego, w latach 1996-2012 konsultantką UW ds. projektowania uniwersalnego. W 2013 r. powołała do życia Fundację im. Stefana Kuryłowicza, która co roku organizuje cieszący się dużą renomą program stypendialny TEORIA i PRAKTYKA.
Kuryłowicz jest również profesorem w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jak podkreślono w informacji przesłanej PAP, Kuryłowicz należy do "prekursorów nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach".
Jest także autorką książki "Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym", a także współautorka (ze Stefanem Kuryłowiczem) książki "Pasja i Pragmatyzm. Człowiek, Architektura, wolność", a także autorką innych publikacji, m.in. rozdziału w monografii "Architektura jako przedmiot badań" (pod red. B. Jałowieckiego, Scholar, Warszawa 2008) oraz licznych artykułów m.in. w miesięcznikach "Architektura-Murator", "Architektura & Business" i inicjatorką serii wydawniczej "Biblioteka Architekta" wydawnictwa Murator. Jest także autorką szeregu artykułów i wystąpień konferencyjnych w kraju i za granicą.
Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska architektów dla twórczości architektonicznej i postawy społecznej. Wyróżnienie jest przyznawane od 1966 r. przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i uznawane jest za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną.
Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2021, która będzie połączona z otwarciem wystawy dorobku Ewy Kuryłowicz, odbędzie się w dniu 10 grudnia w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. (PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/